Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  İstanbul'un "stres haritası" çıkarıldı

  Hürriyet Haber
  06.08.2012 - 12:17 | Son Güncelleme:

  İstanbulluların en büyük kabuslarının başında trafik çilesinin geldiği herkesin malumu. Bunun farkında olan Yandex, İstanbul'un "stres haritasını" çıkardı.

  Bu haritada İstanbul'un belli noktalarından arabayla başka bir noktaya ulaşmaya çalışan İstanbullunun ne kadar süreyle istedikleri yere varabildiklerini gösteriyor. Trafiği olabildiğince ağır işlediği yerler kırmızı renkle gösterilirken, İstanbul’daki herhangi bir yerde ve diğeri 1. Çevre Yolu’nun (O-1) içerisinde kalacak şekilde, şehirdeki rastgele iki noktayı bağlayan çeşitli rotalarda, 08:00 – 10:00 saatleri arasında şehir merkezine doğru ve 18:00 – 20:00 saatleri arasında şehir merkezinin dışına doğru yaşanan trafik yoğunluğu incelendi.

  İŞTE İSTANBUL'UN "STRES HARİTASI" / FOTO GALERİ

  Araştırılan rotalardaki yolculuk süreleri haritada gösterilirken, Yandex, haritayla ilgili bir örneği şöyle veriyor: "sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Taksim Meydanı’na kadar yolculuk ortalama olarak 80 dakika, akşam saatlerinde Söğütlüçeşme, Kadıköy’den Maslak’a kadar yolculuk ise 55 dakika sürmektedir".

  Konuyla ilgili hurriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Yandex yetkilileri, grafiklerin Haziran-Temmuz aylarında çizildiğini ve Nisan ayının baz alındığını belirtirken, açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi: "Trafik konusunda en fazla sorun yaşayan şehir İstanbul olduğu için öncelikle İstanbul incelendi. Diğer büyükşehirler için veriler incelenip, benzer bir çalışmanın anlamlı olup olmayacağı değerlendirilebilir. Şu an planımızda yok."

  Araştırmada İstanbul dışında başka bir şehir için benzer bir çalışmanın şu aşamada yapılmayacağını dile getiren Yandex yetkilileri, İstanbul için yayınlanan haritada ilerleyen tarihlerde güncelleme yapılabileceğini belirtti.

  10 MİLYON YOLCULUK NASIL İNCELENDİ

  Yandex'in Türkiye'deki trafik verilerinin oluşturulmasını %80 oranında sağlayan filo takip sistemlerinden gelen GPS verileri ve %20 oranında kullanıcıların paylaştığı GPS verileri yordamlanarak incelendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı