Gündem Haberleri

  İstanbul'un dereleri S.O.S veriyor

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da birçoğu yerleşim yeri ve sanayi bölgelerinden başlayarak denize akan 68 dereden halk sağlığını tehdit eden 25'inde ıslah çalışması sürerken, şu anda hiçbir çalışma yapılamayan 8'inin acil olarak ıslah edilmesi gerektiği belirtildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri belediye sınırları içinde bulunan, Marmara Denizi ile İstanbul Boğazı'na akan 68 derenin birçoğu, atıksu kanallarının bağlanması nedeniyle 'açık atıksu kanalı' haline geldi.

  Çevre kirliliği yaratan, yağışlı havalarda can ve mal kaybına da neden olabilen, sivrisinek ile diğer zararlı haşerelerin çoğalması sonucunda bulaşıcı hastalık ortamı oluşturan dereler, toplayıcı atıksu kanalları, altyapı tesisleri ve çevre düzenlemesi yapılarak ıslah edilmeye çalışılıyor.

  İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'ndeki kirlilik, ıslahı acil olan derelerdeki çalışmaların tamamlanıp, atıksu toplayıcı kanallarının kuşaklama kollektörlerine bağlanması durumunda önlenebilecek. Bugüne kadar Tuzla, Savaklar, Turşucu ve İstinye derelerinin ıslah çalışmaları tamamlandı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi(İSKİ), Devlet Su İşleri (DSİ) ve ilçe belediyeleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, bugüne kadar derelerin toplam uzunluğunun yüzde 22'si olan 132 kilometresi ıslah edildi.

  İSKİ'nin Kadıköy, Maltepe ile Ümraniye ilçelerinde bulunan küçük derelerin aktığı büyük bir havzaya sahip olan ve yıllardır kirlilik problemi çözülemeyen İstanbul'un en uzun derelerinden Kurbağalıdere'deki çalışmalar ise halen sürüyor.

  İSKİ'nin hazırladığı projede Şerifali Gecekondu Önleme Bölgesi'nden başlayarak Kadıköy'de son bulan ve 10 derenin aktığı Kurbağalıdere için arıtma tesisi, deniz deşarjı, kollektör ve tünel hatları yapılması öngörülüyor.

  Göksu ve Küçüksu

  Anadolu Yakası'nda bulunan ve kirlilik oranı yüksek olan Göksu ile Küçüksu derelerinin ıslah çalışması da, 68 derenin dışında oluşturulacak ''mesire alanı projesi'' kapsamında değerlendirilecek.

  Islah çalışması süren ve acil olarak ıslah edilmesi gereken derelerdışında kalan 35 derenin temiz olarak tanımlanamayacağını kaydeden yetkililer, ''Artık temiz dere kalmadı. Ancak bunlar Kemerburgaz, Kumburgaz, Silivri ve Küçükçekmece gibi yerleşimin yoğun olmadığı bölgelerde bulunmaları nedeniyle, 1. derecede kirli derelerin temizlenmesinin ardından bu derelerin ıslahı da projelendirilecek'' diye konuştular.

  Islah çalışmaları sürüyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü'nün 15'i Anadolu Yakası'nda, 10'u da Avrupa Yakası'nda olmak üzere ıslah çalışmasını sürdürdüğü dereler şunlar:

  Anadolu Yakası Uzunluk
  Tuzla Deresi 5.900 m
  Pendik Deresi 3.500 m
  Savaklar Deresi 3.500 m
  Küçükyalı Deresi 1.220 m
  Büyükyalı Deresi 1.500 m
  Çamaşırcı Deresi 450 m
  Turşucu Deresi 1.900 m
  Kurbağalıdere 3.880 m
  Seyitahmet Deresi 2.090 m
  Bekar Deresi 550 m
  Küçüksu Deresi 3.700 m
  Çubuklu Deresi 2.060 m
  Beykoz Deresi 790 m
  Tugay Deresi 1.000 m
  Kemikli Deresi 1.500 m
  Toplam: 33.540 m
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı