İstanbul'un çimi İpsala'dan geliyor

AA
09 Temmuz 2012 - 13:48Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 13:52

Türkçim İpsala İşletme Müdürü Serkan Bulanık, yaptığı açıklamada, Merkezi İstanbul'da bulunan Türkçim'in 11 yıldır İpsala'da çim üretimi yaptığını söyledi.

Yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin metre kare çim üretimi yaparak satışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Bulanık, en büyük pazarlarının İstanbul olduğun belirtti.
Bulanık, “Firma olarak en büyük pazarımız İstanbul. Üretilen çimin yüzde 80'i İstanbul'a, yüzde 20'si ise diğer iller ile yurt dışı ülkelerine pazarlanmakta. Yurt dışında da özellikle Ortadoğu ve Asya ülkelerine ihraç yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin arasında Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Ermenistan, Kuzey Irak, Gürcistan bulunuyor” dedi.

Çimin, futbol sahaları, golf sahaları, park, bahçeler gibi alanlarda kullanıldığını vurulayan Bulanık, şöyle devam etti:
“Firma olarak, Türkiye'de bulunan birçok stadın çimlerini biz veriyoruz. Mesela, Sivas 4 Eylül Stadı, Ankara 19 Mayıs Stadı, Kayseri Kadir Has Stadı, Eskişehir Atatürk Stadı bizim ürettiğimiz çimlerle çimlendirildi.

Geçen yıl Beşiktaş İnönü Stadı'nın bozulan alanlarını ve Fulya'daki antrenman sahalarını biz çimlendirdik. Diğer taraftan Galatasaray'ın Florya Metin Oktay Tesislerindeki 6 adet antrenman sahasının çimlendirilmesine de başladık. En kısa sürede bu çalışmayı da tamamlayacağız.”

İstanbul'un nefes almasını sağlıyoruz

Çimin doğaya faydalı olduğunu da vurgulayan Bulanık, “Çim, normalde bitki foto sentez işlemini gerçekleştirdiği için otomatikman o bölgenin havasını temizlemektedir. Temizlediğinden dolayı çim, karbondioksidi alıp, oksijen vermekte. O nedenle başta İstanbul olmak üzere çim verdiğimiz illerin nefes almasını sağlamış oluyoruz' diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı