Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  İstanbul'u işleyen üniversite kurulması talebi

  AA
  27.09.2013 - 14:37 | Son Güncelleme: 27.09.2013 - 16:31

  Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta, yalnızca İstanbul'u işleyen bir devlet üniversitesi kurulması talebinde bulundu. Dekan Bozlağan kenti sosyal, ekonomik, kültürel, sanatsal, gibi açılardan çalışarak daha çok lisansüstü programlara odaklanan yeni bir eğitim kurumu kurulmasını istedi.

  "İstanbul 2053 Vizyonu" isimli kitabı yazan Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, yalnızca İstanbul'u işleyen bir devlet üniversitesi kurulması talebiyle Başbakan Erdoğan'a mektup yazdı.

  Bozlağan, mektubunda, İstanbul'da bulunan ve adında "İstanbul" ibaresi olan üniversitelerin hiçbirinde şehre yönelik bütünlüklü bir yaklaşım ve bunun gereği olan ilmi-entelektüel altyapının bulunmadığını belirtti.

  Talep edilen üniversitenin adı

  İstanbul'u sosyal, ekonomik, tarihi, kültürel, sanatsal, mimari, estetik, idari ve benzeri açılardan çalışacak yeni bir üniversitenin ağırlıklı olarak lisansüstü eğitim programlarına odaklanması gerektiğini belirten Bozlağan, mektubunda şu görüşlerine yer verdi:
  "Araştırma ve uygulama merkezleri üzerinden İstanbul'u her yönüyle inceleyen araştırmaların yapılması, kente dair bütün yazılı ve görsel nitelikli ilmi ve tarihi eserlerin bir araya getirildiği bir kütüphanenin kurulması büyük önem taşımakta. Böylesi bir üniversitenin kurulması halinde, dünyanın önde gelen şehirlerini tasnif eden 'küresel şehir endeksleri', 'finans şehirleri endeksleri', 'yaşanabilir şehirler endeksleri' gibi karşılaştırmalı ilmi çalışmalar da İstanbul merkezli olarak yapılabilecektir. Şehrin avantajları, dezavantajları diğer küresel şehirler ile karşılaştırmalı olarak analiz edilecek ve İstanbul'u yöneten kadrolara 'think-tank' hizmeti verilebilecektir. Ömrünü İstanbul'a adayan bilge mimar Turgut Cansever'in adının, kurulmasını teklif ettiğimiz bu üniversiteye verilmesi, üniversitenin misyonuyla bire bir örtüşmesi açısından çok anlamlı olacaktır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı