Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dr.Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Okulun zili susmuyor

  ÇATALÇEŞME

  Çatalçeşme, Bağdat Caddesi'nden arayan bir okurumuz, yakınlarındaki Mehmet Karamancı İlköğretim Okulu zilinin hafta sonu dahil olmak üzere, ders saatleri dışında çalmasından ve seslerin okul dışına yayılmasına neden olan megafon kullanımından şikayetçi.

  Okurumuz, gürültü kirliliği yaratan bu durumun özellikle çevredeki yaşlılar ve hastalar için çok rahatsız edici olduğunu belirtti.

  Öte yandan önceki gün davulcularla ilgili haberimizi okuduğunu ve kapılarına semt davulcusu olduğunu söyleyen sekiz kişinin geldiğini belirten okurumuz, Ramazan fırsatçıları konusunda önlem alınmasını istiyor.

  Yaşlıya eziyet etmekten ne zevk aldınız?

  ERENKÖY

  Bizi arayan bir okurumuz kendisini çok rahatsız eden bir gözlemini aktardı. 11.12.2000 tarihinde. Erenköy-Kadıköy arasındaçalışan ER 2, 11.55 otobüsünde (no.93/596) yaşanan olay tam anlamıyla bir zulüm örneği. Güçlükle yürüyebilen yaşlı bir kadın yolcu ineceği durak öncesi düğmeye basmayı unutmuş. Neyse ki otobüs zaten o durakta durmuş. Ancak yaşlı kadın orta kapı yakınındaymış ve şoför orta kapıyı açmamış. Yolcular şoförü uyarmışlar, o ise kadının arka kapıya yürümesinde ısrar etmiş. Yaşlı kadın güçlükle arka kapıya geldiğinde ise şoför kapıyı kapatıp gazlamış ve kadın, bir durak sonra inmek zorunda kalmış.

  Yolcular uyarmışlar, itiraz etmişler, bizi arayan okurumuz isyan etmiş.

  Bunda bir yanlışlık yok.

  Bu, düpedüz bilinçli eziyet.

  Güçsüz insanlara zulüm yapmanın ne anlama geldiği psikiyatrinin konusu ama bir o kadar da kültür ve terbiye alanına da giriyor.

  Yaşlı insanlara o kadar acımasızca davranıyoruz ki, ‘‘bir gün siz de yaşlanacaksız’’demek her ne kadar basit bir gerçeği hatırlatmaksa da, artık bana öyle geliyor ki yaşlı insanlara kötü davrananlar bunu bir beddua gibi algılıyordur.

  Ve bir dilek

  Bizi arayan bir okurumuz ulaşım aracı olarak otobüsleri kullanan yaşlı yolcular adına bir şikayet ve bir dilekte bulundu. İETT otobüslerinin durağın açığında, yol ortasında durmaları, yaşlılar için sorun yaratıyor. Yaşlı yolcular otobüse bineken basamağın yüksekliği yüzünden zorluk çektiklerini, oysa durağa yanaşmaları halinde kaldırımdan binmenin kolay olacağını belirtiyorlar.

  TEL: 0 800 219 60 48 FAKS: 0 212 677 03 98

  E-MAİL: ngedik@hurriyet.com.tr

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı