Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 2000 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Alt katlar lağım içinde

  TEŞVİKİYE

  Teşvikiye, Ihlamur Yolu sakinlerinin yıllardır süren kanalizasyon sorunu, sonunda Şişli Belediyesi tarafından ele alındı. Yapılan kazı çalışmaları sırasında trafiğin akışı değiştirilmiş, sürücüler zor anlar yaşamıştı. Geçtiğimiz hafta sütunlarımızda bu trafik sorununa yer vermiş, ardından kazı çalışması sonlandırılmıştı. Ne var ki Ihlamur Yolu sakinleri, hala bodrum katların lağım içinde olmasına dayanarak çalışmanın tamamlanmadan kazının kapatıldığı fikrindeydi. Evlerdeki lağım ve çevredeki fare istilası yüzünden hastalık endişesi taşıyan okurlarımız bizi arayarak şikayetlerini dile getirdiler.

  Yıllardır süren sorun

  Sokak sakinlerinden Emin Albayrak, yıllardır şikayetçi oldukları kanalizasyon sisteminin değiştirilmesi amacıyla İSKİ'ye başvurduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirtiyor. Albayrak, bunun üstüne Başkan Sarıgül'e başvurduklarını ve aldıkları olumlu cevap neticesinde Şişli Belediyesi Fen İşleri'ne bağlı Yol Bakım ve Onarım Birimi’nin kazı çalışmalarına başladığını söylüyor.

  Şişli Belediyesi ise, sokak sakinlerinin çalışmaların yarım kaldığına yönelik iddialarını reddediyor ve başlanan işin bitirildiğini ifade ediyor. Belediyeden alınan bilgiye göre, konuyla aslında İSKİ'nin ilgilenmesi gerektiği belirtilerek, Ihlamur Yolu Sokak'taki çift taraflı tuğlalar arasından akma esasına dayalı eski kanalizasyon kanalının iyiniyetle yenilendiği vurgulanıyor.

  l Özlem NUMANOĞLU

  Çocuklarımız tartaklanıyor

  GÖZTEPE

  Göztepe'deki Özgürlük Parkı ile ilgili çok sayıda şikayet alıyoruz. Hatta iki hafta önce sütunlarımızda bu şikayetlerden birine de yer vermiştik. Ne yazık ki şikayetler devam ediyor. Bu konuyla ilgili olarak bize e-mail gönderen bir okurumuz, üstelik Özgürlük Parkı mağduru bir okurumuz, şikayetlerini şöyle sıralıyor:

  ’Bu parkta çocuklarımız güvenlik görevlileri tarafından hiç yere tartaklanıyor.

  Güvenlik görevlileri son derece eğitimsiz ve ağza alınmayacak küfürlerle insanları uyarıyor ve haliyle çok tatsız olaylar çıkıyor.

  Etrafta tutkal koklayan çocuklar cirit atıyor.

  Güvenlik görevlileri uyarmak yerine dayak atıyor! Ben önceki cumartesi akşamı dayak yedim ve hastanelik oldum. 7 gün rapor aldım, dava açtım. Belediyeye şikayet dilekçesi verdim. Belediye Başkanı ile görüşmeye çıktım, randevu aldım, şikayet dilekçemi verdim, hala kimse beni aramadı’’...

  Beton üretim tesisine protesto

  BAŞAKŞEHİR

  Başakşehir'deki beton santrali bir kaç kez sütunlarımıza konu olmuş, semt sakinlerinin şikayeti üzerine faaliyeti durdurulmuştu. Başakşehir'de oturan ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu kalabalık bir grup, 2'nci Etap’ta yer alan Kayı İnşaat Hazır Beton Üretim Tesisi’ni, insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle önceki gün protesto etti.

  Zehir solumak istemiyoruz

  2'nci Etap’ta toplanan ağızları maskeli İkitelli'deki Başakşehir sakinleri, ellerindeki ‘Maskeli yaşamak istemiyoruz’, ‘Zehir solumak istemiyoruz’, ‘Sağlık satılmaz’, ‘Yeşil çevre istiyoruz, beton çevre değilyazılı pankartlarla yapımı süren tesisin bulunduğu bölgeye doğru yürüdü.

  Daha sonra, Başakşehir sakinleri adına dağıtılan basın açıklamasında, kreş için ayrılan bölgeye hazır beton üretim tesisi yapıldığı belirtilerek, söz konusu tesisin faaliyete geçmesi durumunda 30 bin Başakşehirli’nin sağlığının olumsuz etkileneceği vurgulandı.

  Kayı İnşaat Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamada ise beton üretim tesisinin en yakın binaya 500 metre uzaklıkta olduğu ve bir vadi içerisinde yer aldığı, arıtma ve çevre kirliliğini önleyici bütün önlemlerin alındığı öne sürüldü.

  Bizi tozdan kurtarın

  TEŞVİKİYE

  Hüsrev Gerede Caddesi'nde İSKİ'nin bir süre önce başladığı çalışmalar tamamlandı. Su borusu döşenen yol kapatıldı. Ancak caddenin Beşiktaş'a açılan alt bölümünde kapatma işlemi öylesine baştan savma yapıldı ki, parke taşlar yol üstünde küçük tepeler oluşturuyor. Semt sakinleri, esnafın çabasıyla bu tepeciklerin düzeltildiğini belirtiyor. Fakat asıl sorun toz. Kazı çalışmaları sırasında caddeye yayılan, parke taşların arasında biriken toprak, cadde trafiğe açılınca kesif bir toz bulutu oluşmasına neden oldu. Günün neredeyse her saatinde yoğun bir trafiğe sahne olan caddenin son bölümünde oturanlar günlerdir bu toz yüzünden pencerelerini açamıyor. Semt sakinleri Beşiktaş Belediyesi'nin yokuşu yıkayarak kendilerini bu tozdan kurtarmasını bekliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı