Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  12.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.05.2000 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Kirlenen hava ve kokan sokaklar

  MALTEPE

  Maltepe'den iki ayrı şikayet:

  Dragos'tan arayan bir okurumuz, Orhantepe Mahallesi'nde oturduğunu belirterek, semtlerinde yaşanan hava kirliliğinden şikayet etti. Yakınlarındaki sigara fabrikasından çıkan dumandan rahatsız olduklarını belirten okurumuz bu soruna bir çözüm, beklediklerini bildirdi. Okurumuzun öğrenmek istediği bir şey daha vardı: Kaynak sıkıntısı nedeniyle yetkililer tarafından, doğal gaz yerine likid kullanmalarının talep edilmesi.

  İkinci şikayet ise Maltepe'ye bağlı Ferhat Paşa Mahallesi'nden. Okuyucumuz, mahallede hemen hemen herkesin bahçesinde inek ve keçi beslediğini, hayvanların idrarlarının yol kenarlarına döküldüğünü belirtiyor. Okuyucumuzun belirttiğine göre, dayanılmaz koku nedeniyle sokaklardan geçmek mümkün değil. Mektup şöyle devam ediyor: ‘‘Bundan sonra havalar ısınmaya başlayacak. Sinek ve sivrisinekler yüzünden uykumuz işkenceye dönecek. Biliyorum, çünkü her sene böyle.’’

  Yönetenlerin dikkatine...

  İhtiyar heyetinden şikayet mektubu

  KAĞITHANE

  Kağıthane Gürsel Mahallesi ihtiyar heyetinden, bölgenin sorunlarına dair bir mektup aldık. Mektubu kısaltarak yayınlıyoruz: ‘‘ Sağlık ocağımız bilinmeyen bir nedenden dolayı kapatıldı. Yaptığımız tüm başvurulara rağmen bir sonuç alamadık. Parklarımızın durumu ise içler acısı. Özellikle Mahmut Özdemir Parkı yaklaşık 3 yıl önce ağaç dikilecek denilerek kazıldı. Bırakın ağaç dikmeyi, mevcut olan ağaçlar bile kendi haline bırakıldı. Su saatini de çaldılar. İstanbul'un en eski mahallesi olmasına rağmen burada hala doğalgazın olmayışı bizi olumsuz yönde etkilemektedir. Kağıthane Belediyesi'ne vergimizi düzenli ödememize rağmen bize hizmet verilmeyişinden dolayı ihtiyar heyeti olarak kendimizi mecbur hissediyoruz’’. Kağıthane Belediyesi'nin bu mektubu okuyacağını umut ediyoruz.

  Kaçak inşaatlar sürüyor

  KASIMPAŞA

  Kasımpaşalı bir okurumuzdan faks aldık. Semtlerindeki kaçak yapılaşmadan söz ediyor.

  Yaklaşık 10 ay kadar önce Kasımpaşa Yahyakahya Mahallesi, Ada 869, Parsel 21'de kaçak bir inşaata başlandığını belirtiyor. Okurumuz, bu durumu yetkililere bildirmiş ve inşaat durdurulmuş. Ne var ki okurumuz, inşaat yapımına yeniden başlandığını ve birçok kez yetkililere başvuruda bulunmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamadığını belirtiyor. Sonunda 28.12.1999 tarihinde Valilik aracılığı ile şikayet dilekçesi verdiğini belirten okurumuz, aradan geçen dört buçuk aya rağmen bir ses çıkmadığını ekliyor.

  Okurumuz, yine aynı faksta bir başka kaçak yapıdan da söz ediyor. SİT alanı içinde, Bahriye Caddesi, 40 numarada genişçe bir yapının üzerinin cumartesi-pazar günü oldu bittiye getirilip iki metre yükseltildiğini yazıyor. Yapının SİT alanı içinde bulunduğuna dikkat çeken okurumuz, yetkililere başvurduğunu ve cevap beklediğini bildiriyor.

  Cam kumbaraları dolup taştı

  KADIKÖY

  Kadıköy'den arayan bir okurumuz, Kuyubaşı İETT durağının yanında bulunan cam kumbaralarının dolduğunu, semt sakinlerinin cam atıkları torbalar içinde kumbaranın yanına bırakmak zorunda kaldıklarını belirterek ilgililerin kumbarayı boşaltmalarınını istiyor.

  Annelere sağlık kontrolü

  BAHÇELİEVLER

  Bahçelievler Belediyesi ile John F. Kennedy Hastanesi işbirliği ile Anneler Günü kapsamında Bahçelievler Huzurevi'nde kalan kimsesiz anneler şeker ve tansiyon kontrolünden geçiriliyor. Bugün saat 10.30'da Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut ile John F. Kennedy Hastanesi Başhekim ve doktorlarının katılacağı şeker ve tansiyon kontrolüne 55 kimsesiz anne katılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı