Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  24 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2000 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Günde 3 bin ihbar alıyor

  Boğaziçi Elektrik'in arıza montörlüğüne giren ilk gazete Hürriyet İstanbul oldu. Boğaziçi Elektrik'in sadece 11 işletme müdürlüğünden biri olan Beyoğlu'na günde 3 bin arıza ihbar telefonu geliyor.

  İstanbul'u Dinliyorum, İstanbullular'ın İstanbul'la ilgili sorunlarını anlattıkları bir köşe. Burada hergün onlarca okuyucumuzun şikayetlerini, taleplerini, sorunlarını dinliyoruz. Ama İstanbul'un sorunlarını dinleyen başka kurumlar da var. Onlar bize de gelen şikayetlerin asıl muhatapları. Kamu hizmeti veren bu kurumlar hakkında bu köşede hergün haberler yayınlıyoruz. Boğaziçi Elektrik (BEDAŞ) bu kurumlardan biri.

  BEDAŞ Beyoğlu İşletme Müdürlüğü arıza montörlüğü çalışanları ile konuşma fırsatı bulduk. Küçük bir odada çalışan 5 kişi Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinin arızalarını telefonda dinliyor ve müdahale etmeye çalışıyor. Zincirlikuyu'daki ekiple birlikte toplam 20 kişi, 8 saatlik 3 vardiya halinde 24 saat çalışıyorlar. Arıza ihbarları geldiğinde 2 kişi mutlaka telefon başında kalıyor. 3 kişi arızalara müdahale etmek üzere dışarı çıkıyor. Yeni arızalar geldiğinde merkezden telsizle dışarıdakilere bildiriliyor.

  BEDAŞ'ın toplam abone sayısı 3 milyon. Beyoğlu İşletme Müdürlüğü'ne ise 360 bin abone bağlı. Elektrik arıza numarası İstanbul'un her yeri için 186. Ancak siz hangi bölgeden arıyorsanız, otomatik olarak o bölgenin işletme müdürlüğüne düşüyorsunuz. Telefonda her aboneye ortalama 10-15 saniye ayırılıyor. Cevaplanan her telefon, memurların önündeki deftere not düşülüyor, aynı gün içinde de müdahale ediliyor.

  Hakaret dinliyorlar

  Bayram arifesi, yılbaşı gibi özel günlerde montörlüğe personel takviyesi yapılıyor. Nöbetçi montörler ile konuştuğumuzda telefona bakmaktansa sahada çalışmayı tercih ettiklerini öğreniyoruz. Konuştuğumuz sırada dışarıda kar yağıyor. 'Şu anda bile böyle mi düşünüyorsunuz?' diye soruyorum. Cevap 'evet'. Çünkü kesilen elektrik yüzünden çileden çıkan vatandaşı dinlemek öyle kolay değil. Bunun üzerine uzun süredir nöbetçi montörlükte çalışan bir personele 'telefonda bugüne kadar vatandaştan duyduğunuz en kötü söz neydi?' diyorum. Yüzü kızarıyor: ‘‘Bunu bir bayanın karşısında söylemem mümkün değil’’ diyor. Personel telefonda sık sık küfür işitmeye alışmış. Bölüm yetkilisi ‘‘Burası karışık bir bölge. Bizi Hacıhüsrev'den de, Pürtelaş'tan da arayanlar oluyor’’ diyor. Özellikle geçtiğimiz ay yaşanan enerji kısıtlaması sırasında adeta kıyamet kopmuş. Ama onlar soğukkanlılıklarını hiç kaybetmiyorlar. İşe girerken ve görev süresi boyunca düzenli olarak diksiyon ve halkla ilişkiler dersleri alıyorlar. Ama 8 saatlik mesai bittiğinde de bir 'oh' çekiyorlar.

  Banu TUNA

  Tehlikeli çukur

  KADIKÖY

  Altıyol, Meltem Sokak'tan (AKTAŞ gişelerinin olduğu sokak) arayan bir okurumuz, sokaklarında aciliyeti olan bir sorundan söz etti. İki gün

  önce, oturduğu apartmanın önünde park ettiği yerden çıkarken, sokakta meydana gelen ani bir çökmeyle karşı karşıya kalmış. Sorun şu ki, göçüğün olduğu yerde

  İGDAŞ kutusu var. Bu nedenle de acil olarak işin ehli ve yetkili kişilerce onarılması gerekiyor. Aynı yerde İSKİ kanallarının da olduğunu söyleyen okurumuz üst üste yapılan kazılar sonucu kanalların hasar görerek su sızdırdığını belirtiyor, dolayısıyla çökme de bu yüzden meydana gelmiş. Okurumuz bu olayın tehlikesinin bilincinde

  İGDAŞ'a başvurmuş, kendisine İSKİ'ye başvurması söylenmiş. İSKİ yetkilileri ise kendilerini ilgilendirmediğini, İGDAŞ'ın sorumluluğunda olduğunu bildirmiş.

  En sonunda okurumuza ‘‘Siz onarın’’ denmiş.

  Durum acil ve konu önemli.

  Askere uğurlama terörü

  İSTANBUL

  Dün gün boyunca İstanbul'un dört bir tarafından arayan okuyucularımız, önceki gece tepelerinde vızıldayan kurşunlardan, tezahüratlardan, gece yarısına kadar süren klakson seslerinden şikayet ediyorlardı. Dün gece futbol maçı yoktu, polis Hizbullah baskını da yapmadı. Dün gece İstanbul'dan pek çok aile askere oğlunu uğurladı.

  Harem ve Maslak'tan arayan iki okurumuz saatlerce trafikte mahsur kaldıklarını anlattılar. Zeytinburnu'ndan emekli bir öğretmen gece yarısına kadar havaya ateş açıldığını bildirdi. Acıbadem'de ise kurşun sesleri, klakson seslerine karışıyordu. Harem'de ayrıca farklı gruplar arasında tartışmalar yaşandı.

  Güvenlik güçleri ise 'vatani göreve' gidenlere ve onları 'uğurlayanlara' zaaf gösteriyor. Gözlerinin önünde meydana gelen olayları izlemekle, ciddi bir sorunda müdahale etmek üzere beklemekle yetiniyorlar.

  Herkes dükkan sanıyor

  KADIKÖY

  Bahariye, Şair Latife Sokak, Dorukan Apt.'ndan arayan okurumuzun bir sorunu var. Kendisi giriş katında oturuyor. Ancak bitişikteki bir fotoğrafçı dükkanının tabelası yüzünden dükkan müşterilerine kapı açmak zorunda kalıyor. Çünkü dükkanın tabelası konumu itibariyle yanıltıcı. Okurumuz, bu durumun düzeltilmesi için belediyeye başvuruda bulunmuş. Ne var ki gelen zabıta, yalnızca gözlem yapıp gidiyormuş.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı