Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  29 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Temmuz 1999 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  Yönetenlerin dikkatine

  Yeni düzenleme tehlike yaratıyor

  AVCILAR

  Avcılar Hacışerif Durağı'nda oturmakta olduğunu söyleyen Nihat Canpolat adlı bir okurumuz, bölgelerinde yapılan yeni bir trafik düzenlemesinin tehlike arz ettiğini bildirdi. Okurumuz, yan yolun trafik akışının kendi yollarına verilmesiyle oluşan tehlikeyi şöyle özetliyor: ‘‘Bütün araçların çok hızlı bir biçimde bu yolda seyretmeleri, yayaların karşıdan karşıya geçmelerini çok zorlaştırıyor. Üstelik kışın çocuklar okula gitmek için bu yolu kullanmak zorunda. Yakın bir zamanda bir komşumun çocuğuna araba çarptı. Herkes şikayetçi ama nereye başvuracağını bilemiyor.’’

  Okurumuzu ve diğer semt sakinlerini yönlendirmek isteriz. Bu gibi hız kesici butonlar konulması istendiğinde valiliğe imzalı bir dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Vilayet gerekli işlemleri yaptıktan sonra gereğinin yapılması için belediyeye talimat verir. Semt sakinlerinin dikkatine...

  Hırsızlık olayları giderek artıyor

  YEŞİLKÖY, KUZGUNCUK, SİLİVRİ

  Yeşilköy'den arayan bir hanım okurumuz, özellikle cumartesi pazar günleri, semtlerinde hırsızlık olaylarının arttığını belirtti. ‘‘Üstelik güpegündüz bunu yapacak kadar da cüretkarlar, balkonumdan kuşumu çaldılar’’ diyordu. Silivri'de yazlıklarının olduğunu söyleyen okurumuz, orada bir gecede 15 hırsızlık vakasının meydana geldiğine dikkat çekerek hırsızlık vakalarının belirgin artış gösterdiğini bildirdi.

  Bir başka okurumuz da Kuzguncuk'tan arıyordu bizi. Yaklaşık 20 yıl önce Kuzguncuk'ta karakolun kaldırıldığını söyleyen okurumuz suç oranının arttığına dikkat çekti.

  Kokudan işyerimize giremiyoruz

  KADIKÖY

  Size bir şey itiraf edeyim mi? Ne zaman evimin yakınındaki bir sokakta bir çalışma yapıldığını görsem, içimi bir sıkıntı kaplıyor. Tuhaf, değil mi, çalışma birşeyleri yapmak, düzenlemek, onarım için yapılır. Ama ben, tecrübelerimden biliyorum ki (tabii sizler de biliyorsunuzdur) bir sokakta çalışma yapılması demek, daha o gün veya gecesinde, veya ileriki günlerde kimi tersliklere hazırlıklı olmak gerek. Daha kompresör sesiyle uyanır uyanmaz işim gücüm yokmuş gibi TV kanallarını kontrol ediyorum. Neden? Birincisi, elektrikler kesilmiş olabilir. Kazı yapılırken yanlışlıkla hattın hasar görmesini çok gördüm. İkincisi, kablolu TV hattında bir kesinti olabilir. Eve döndüğümde sokağın kazılmış olduğunu görünce de abes endişelere kapılıyorum. Doğalgaz hattına yakın mı? Elektrik kesik midir vs, vs... Ve bu endişeler hiç bitmiyor. Çünkü sokaklarda kazı bitmiyor. Koordinasyonsuzluk sorun değilse bile, mutlaka yapılırken bozulan bir şey olur, onun için kazılır.

  Kokudan bıktık

  İşte benzer bir sorun, Kadıköy'de yaşanıyor. Kadıköy, Yasa Caddesi üzerinde işyerleri bulunan bir grup esnaftan faks aldık. Caddede yapılan üst ve altyapı çalışmaları sonrasında meydana gelen aksaklıklar sonucu sokakta yapılan su ızgaralarının tıkanması yüzünden pis sular birikiyor ve kötü koku yayılıyormuş sokağa. Yalnız sokağa değil tabii, iş yerlerine de dolan koku yüzünden esnaf mağdur olduğunu söylüyor. ‘‘İş yerlerimize giremiyoruz kokudan,’’ diyorlar. Kısacası, Yasa Sokağı esnafı sokaklarının bir teknik heyet tarafından incelenerek gereğinin yapılmasını istiyor.

  Çöp arabasının cıngılı var

  ALİBEYKÖY

  Bize Alibeyköy, Yeşilpınar'dan faks çeken okurlarımız bölgedeki yoğun gürültü kirliliğinden şikayet ediyor. Çeşitli satıcıların megafonlu satışlarının yanısıra bu gürültü kirliliğine bir de belediyenin yüksek volümle anons yapan çöp arabaları eklenmiş. Üstelik bu çöp araçları sabah saat yedide geçiyormuş. Semt sakinleri en azından günün belirli saatlerinde çöp arabalarının anons yapmamasını istiyor. Eyüp Belediyesi Temizlik İşleri'nin dikkatine...

  Yönetenlerin dikkatine...

  Kanalizasyon sorunu sürüyor

  ÜMRANİYE

  Ümraniye, Yukarı Dudullu mevkii, Şanlı Caddesi sakinlerinden bir faks aldık.

  Okurlarımız bize çektikleri faksta, daha önce duyurmamıza karşın kanal sorununun hala sürdüğü, atık suların foseptik çukuruna dolup taştığını ve çocukların hastalandığı belirtiliyor.

  Birçok kişinin dilekçe ile başvuruda bulunmuş olmasına rağmen hiçbir gelişme kaydedilmediği de bildiriliyor.

  Ciddi bir ulaşım sorunumuz var

  AKATLAR

  15 yıldır Akatlar, Zeytinoğlu Caddesi’nde oturduğunu belirten bir okurumuz, kronik ulaşım sorununu dile getirmiş.

  Akatlar-Karanfilköy otobüslerinin düzensiz ve seyrek çalıştığını, yağmur ve güneş altında devamlı otobüs beklediklerini bildiren okurumuz, geçen gün Mecidiyeköy durağında bir buçuk saat beklemek zorunda kaldığını söyleyerek İETT'nin bu duruma bir çare bulmasını istiyor.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Bilet vermediler

  KADIKÖY

  İki kardeş. İkisi de öğrenci. Birisi öğreci kimliğini kaybetmiş. Geçtiğimiz cumartesi saat 20.50'de Kadıköy-Topkapı hattında çalışan bir halk otobüsüne (C179) biniyorlar.

  Binerken, kardeşlerden biri öğrenci olduklarını, ancak kardeşinin öğrenci kimliğinin olmadığını söylemiş.

  Şoför bir tam, bir öğrenci bileti kesileceğini söylemiş. Bunun üzerine kardeşler bilet verilmesini istiyor. Şoför: Bilet vermiyoruz, bilet kaldırıldı’’, demiş. Bunun üzerine en yakın yerde inmek istediklerini söyleyerek ilk durakta inmişler.

  İki kardeş, hemen arkadan gelen, aynı hatta çalışan bir başka halk otobüsüne binmişler. İki öğrenci bileti parası ödemişler ve kendilerine bilet verilmiş. Başlarına geleni anlatınca da biletin kaldırılmadığını öğrenmişler.

  Sivrisinek bulutu

  TUZLA

  Tuzla'dan arayan bir okurumuz, Mercan Gölü ile denizin birleştiği yerde sivrisinek yoğunluğundan söz etti. Gölün çevresi sazlık olduğu için, sivrisinek sorununun ciddi boyutta olduğunu belirten okurumuz, iki yıl öncesine kadar uçakla ilaçlama yapıldığını, ancak o zamandan beri ilaçlamadan yoksun olduklarını belirtti. ‘‘Sivrisinekler bulut gibi, öyle araçla ilaçlanarak azalacak gibi değil, çok daha etkili bir önleme ihtiyaç var,’’ dedi.

  Sokak lambası yanmıyor

  KARTAL

  Kartal'dan arayan bir okurumuz, Orhantepe Mahallesi, Şehit Hakan Kurban Caddesi 13 No'lu binanın önündeki sokak lambasının yanmadığını bildirdi.

  İskelede hiç temizlik yapılmıyor

  TUZLA

  Tuzla’dan bir okurumuz Deniz Otobüsleri İskelesi'nden şikayetçi. İskelede uzun süredir bir temizlik sorunu olduğunu bildiren okurumuz, bu yüzden tesislerin çok pis olduğunu söylüyor.

  Aynı bölgede sahil şeridinde de aydınlatma sorunu yaşadıklarından yakınan okurumuz, lambaların yanmadığını belirterek ilgililerin bir an önce ihmal edilen iskele ve sahil şeridine özen göstermesini istiyor.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı