Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  28 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Temmuz 1999 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Çöplükten gelen gaz kokusu

  BÜYÜKÇEKMECE

  Büyükçekmece, sahil tarafında Zuhal Sokak, Gelincik Sitesi'nde oturan bir grup yazlıkçı adına kaleme alınmış bir faks aldık. 20 yıldır bahar ve yaz aylarını geçirdikleri yazlıklarında artık deniz kirliliği yüzünden yalnızca temiz havadan yararlanmak istediklerini belirten okurumuz son iki yıldır yaz aylarında temiz havadan eser kalmadığını anlatıyor.

  Nedeni mi? Nedeni, bütün sahili ve çevresini kaplayan ve sahilin tepesinde bulunan Gürpınar çöplüğünden gelen gaz kokusu.

  Okurumuz, konu ile ilgili olarak Büyükçekmece ve Gürpınar Belediyeleri ile görüştüklerini, kokunun Gürpınar çöplüğünden geldiğini kabul ettiklerini; 16.07.1999 tarihindeki son görüşmelerinde ise artık oraya yeni çöp dökülmediğini ve çöplerin bölge sakinlerini rahatsz etmeyecek bir yere götüürlmekte olduğunu öğrendiklerini belirtiyor.

  Okurumuz, hala çöplükten duman çıktığını ve rüzgarın yönüne göre kokunun azalıp çoğalarak gelmeye devam ettiğini söylüyor. Edindikleri bilgiye göre çöplüğün kapatılması, patlama olasılığı yüzünden sakıncalıymış, bu nedenle dumanın yavaş yavaş bitmesini bekliyor semt sakinleri.

  Okurumuz, site sakinlerinin bazı soruları olduğunu belirtiyor. Sözgelimi yeni çöplerin başka bir çöplüğe taşınmasına başlanıp başlanmadığı, başlandıysa nereye götürüldüğü; çağdaş çöp aktarma-değerlendirme merkezlerinin olup olmadığı merak konusu...

  Yönetenlerin dikkatine...

  Lunapark gürültüsü

  ALİBEYKÖY

  Alibeyköy'den arayan bir okurumuz, Yeşil Pınar, Atatürk Bulvarı, Öğretmenler Sitesi'nin karşısındaki lunaparkın gürültüsünden şikayetçi olduğunu söyledi. Gece 24.00'e kadar süren gürültü site sakinlerini rahatsız ediyormuş. Okurumuz, lunaparkta sık sık kavga çıktığını da belirtti.

  Sürücüler dikkat!

  Bizi arayan bir meslekdaşımız, son derece tehlikeli bir yol hakkında bilgi verdi. Topkapı, Anıtmezar yakınında, Bayrampaşa'dan gelip Topkapı yönüne giderken yol, sola doğru devam ediyormuş. Ancak geceleri karanlık olduğundan, seyir halinde olanların kolayca yanılıp düz devam etmeleri işten bile değilmiş. Bu durumda ise üç metrelik bir yükseklikten uçmak gibi bir tehlike söz konusuymuş.

  Konteynır parkı önlüyor

  SAHRAYICEDİD

  Sahrayıcedid'den arayan bir okurumuz, Feritbey Sokak'ta apartmanlara ait konteynırların sokakta yer kapladığını ve bu durumun araç parkını önlediğini bildirdi.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Her an bir kaza olabilir

  ANADOLUHİSARI

  Anadoluhisarı'ndan arayan bir okurumuz, Anadoluhisarı'ndan Otağtepe'ye, yukarı Kavacık'a çıkan Dolaybağı Yolu'nda araçlar ve sürücüler için tehlike yaratan bir durumdan söz etti. Okurumuz, ‘‘Yol çok bakımsız, burasının seyrek yerleşimli olmasından ötürü olsa gerek, ama bu yolun ortasında öyle bir çukur var ki, inanın içimden oraya bir uyarı levhası koymak geliyor. Oraya bir araç düşebilir. Biz buralılar çukuru bildiğimiz için ona göre davranıyoruz araç kullanırken. Ancak geceleri aydınlatma yok, büyük bir kaza olması an meselesi. İlgililer çok geç olmadan ya çukuru kapatmalı, ya da hiç değilse en azından uyarıcı bir önlem almalı’’, diyordu.

  Trafik düzenlemesinden memnun değiliz

  AVCILAR

  Avcılar'dan arayan bir hanım okurumuz, bölgede yapılan trafik düzenlemesinden şikayetçi.

  Trafik akışına dair yapılan düzenlemeyle sahil yolunun tek yön olduğunu (Hacı Şerif Camii girişinden, Karayolları çıkışına kadar) ve trafiğin evlerin arasındaki cadde ve sokaklardan aktığını belirterek, sokaklarda oynayan çocukların tehlikede olduğunu ve evlerde egzozdan rahatsızlık duyulduğunu ifade etti.

  Örnek olarak Dr. Sadık Ahmet Caddesi'nde geçtiğimiz günlerde bir trafik kazasının meydana geldiğini, bir aracın bir çocuğa çarptığını söyledi.

  Boru patladı

  KASIMPAŞA

  Kasımpaşa, Akide Sokak'tan arayan bir okurumuz, sokaklarında boru patladığını, üç gündür başvuruda bulunduğunu, ancak ‘‘eleman yetersizliği’’ gerekçesiyle sorunla ilgilenilmediğini anlattı.

  Yönetenlerin dikkatine...

  ALKIŞLAR

  Işıklı Atatürk Tabelası

  Hürriyet-İstanbul'da daha önce duyurduğumuz Florya Atatürk Ormanı'nda ‘Atatürk tabelası yok oldu’ haberi üzerine, ormanda halen bir hayvanat bahçesi kurma çalışması yürüten Bahçıvan Ltd. Şirketi ışıklı yeni bir tabela yaptırdı. Ormanın girişine konulan dev tabelada Atatürk'ün bir röliyefi de bulunuyor. Tabelanın 2 milyar liraya mal olduğunu söyleyen Bahçıvan Ltd Genel Müdürü Nihat Bahçıvan, firma olarak böyle bir hizmeti yerine getirmekten çok mutlu olduklarını belirtti.

  ‘Çevremiz, çehremizdir’

  GAZİOSMANPAŞA

  Gaziosmanpaşa Belediyesi 'Çevremiz, çehremizdir' sloganıyla daha temiz bir ilçe için temizlik kampanyası başlattı. Halktan da büyük destek gören kampanya, pilot bölge seçilen Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesi'nde başladı. Özellikle çocuk ve gençlerin ilgi gösterdiği kampanya kapsamında Gaziosmanpaşalılar belediye tarafından dağıtılan çöp torbalarını alarak sokaklara dağıldılar. Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Pelister, ‘‘çevremizi atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık’’ diyerek, ilçeyi pırıl pırıl örnek bir ilçe yapmayı hedeflediklerini belirtti.

  DUYURU

  Yaşanabilir İstanbul Konseri

  Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü kendi deyimleriyle ‘‘İstanbul'u yok etmeyi hedefleyen çıkar gruplarına karşı halkımızı uyarmak amacıyla’’ bir konser düzenliyor. Konserin adı 'Yaşanabilir İstanbul-1' ve 30 Temmuz'da Açık Hava Tiyatrosu'nda, saat 20:30'da. Konsere Nurşen Aslan-Hakkı Çopuroğlu İkilisi, Grup Merdiven, Nurettin Rençber, Altın Çocuklar katılacak. Kayahan gibi sanatçıların da söz ve müzikleriyle destek verecekleri konserin geliri derneğe kalacak. Numarası 0 212 223 42 76

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı