Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Terkedilmiş binalarda tehlike barınıyor

  AKSARAY

  Aksaray, Baba Hasan Alemi Mahallesi, Kırık Tulumba Sokağı sakinleri ve Horhor Antikacılar Çarşısı esnafı adına kaleme alınmış bir faks aldık. Aksaray Oruç Gazi İlkokulu arkasındaki Kırık Tulumba Sokağı'nda bulunan Horhor Bitpazarı'nın tam karşısını tümüyle kaplayan ve İstanbul Üniversitesi’ne ait beş binanın, üniversitece boşaltılmasından sonra geçen bir yılda binalar öylece terkedilmiş durumda kalmış.

  Semt halkı rahatsız

  Camlarının kırıldığı ve viraneyi andıran bu binaların kapı kilitleri sökülmüş ve bazı şahısların barınağı haline gelmiş. Faksı kaleme alan okurumuz, bu kişilerin semt sakinlerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğunu anlatıyor; yangın çıkarıyor, semt sakinlerine rahatsızlık veriyor ve en önemlisi, gece gündüz demeden çevre binalarda evlere girmeye çalışıyorlarmış.

  Okurumuz, semt sakinleri ve Bitpazarı esnafının, ilgililerin bir an önce bu binalarla ilgili önlem almasını istediklerini belirtiyor.

  Kuyular evleri tehdit ediyor

  FATİH

  Faks gönderen bir okurumuz, Fatih, Balat Karabaş Mahallesi, Demirhisar Caddesi, Ferruh Kethüda Sokak ile Çinili Çeşme Sokak arasında bulunan 2838 no.'lu adadaki binaların altında bulunan büyük su kuyularının yarattığı tehlikeden söz ediyor. Dediğine göre yılın 365 günü bu kuyulardan motorlarla tankerlere su çekiliyor ve günde 15-20 tanker su alıyormuş.

  Okurumuz, bu ada ve çevre adalardaki tüm binalarda bu nedenle çatlakların oluştuğunu ve bu durumu birçok kez yetkililere bildirdiklerini anlatıyor. Birkaç kez kuyular mühürlenmişse de bir iki gün sonrasında su alımına yeniden başlanıyormuş.

  Sürücüler hız yapıyor

  AVCILAR

  Avcılar'dan bir okurumuz, Mustafa Burcu Parkı'nın altında sahilyolu Deniz İskelesinin oduğu yerin, çoluk çocuk, semt sakinlerinin ailece yürüyüş yaptıkları bir yer olduğunu belirterek, burasının araç trafiğine açılmasıyla hız yapanlar yüzünden yayalar için tehlikeli hale gelmesinden şikayetçi.

  Depo fare yuvası haline geldi

  SAHRAYICEDİD

  Sahrayıcedid, Mümindere Yolu, no. 39, Bulut Apartmanı sakinlerinin bir şikayetleri var:

  Binlarının hemen arkasında, Batman Sokak ile E5 Karayolu üzerinde bulunan taş deposu, kedi büyüklüğünde farelerin barınağı haline gelmiş. Çevredeki konutlar fare işgali altındaymış.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Otomatik geçişi saymıyorlar

  SİLİVRİ

  Bir okurumuz, TEM yoluyla Silivri'ye gidişinde karşılaştığı durumu aktardı bize.

  Gidiş yolu üzerinde otomatik geçiş sistemiyle geçiş yaptıktan sonra Silivri girişindeki gişelere geldiğinde otomatik geçiş sisteminin olmadığını ve oradaki görevlinin, otomatik geçişi saymadığını belirtti.

  Okurumuz, otomatik sistemle geçiş yaptığı halde, sanki bilet almadan geçiş yapmış gibi yeniden (ve fazladan) ücret ödemek zorunda kalmış.

  Otoparkta birileri var!

  CERRAHPAŞA

  Cerrahpaşa, Yokuşçeşme Caddesi sakinleri adına faks gönderen bir okurumuz, caddedekiki otoparktan söz ediyor.

  Yaklaşık altı ay önce resmi kıyafet giyen iki kişinin belirdiğini ve yasa dışı olarak, park eden araçlardan 500 bin Tl aldıklarını belirten okurumuz, bu kişilere bir de araç sahibi üçüncü bir kişinin eklendiğini bildirerek, araç parkından yasal olmayan yolla kazanç salayan bu kişilerle ilgili olarak yetkililerin dikkatini çekiyor ve gereğinin yapılmasını istiyor.

  Sokakta sebze satışı

  CADDEBOSTAN

  Caddebostan, Plajyolu, Mehtap Sokak'ta oturduğunu belirten bir okurumuz, dar olan ve bir tarafına park eden araçlar yüzünden iyice daralmış olan sokaklarındaki bir sorundan söz etmiş faksında. Birkaç yıldır 3-5 kamyonetli sokak satıcısı, sabah 09,30'dan başlayarak hoparlörle sebze satışı yapmakta ve tatil günleri dahil sokağı gürültüye boğmaktaymış. Sokak sakinleri olarak pekçok kez ilgili yerlere başvuruları olmuş, ama sonuç alınamamış.

  Satışın bir olumsuz yanından daha söz ediyor okurumuz: Sokak dar olduğu için, eğer aracınızla kamyonetin arkasına düşmüşseniz, sokak boyu satışı beklemek zorunda kalıyormuşsunuz. Okurumuz şöyle devam ediyor:

  ‘‘İki araba yanyana geçemediği için, yanlışlıkla arkalarına düşmüşseniz yandınız. Apartmanların üçüncü katna sebze götürecek gelecek... Acemilik edip müdahale eder, yol isterseniz ağzınızın payını alırsınız.’’

  Ciddi ulaşım sorunumuz var

  EYÜP

  Sorununun, tüm Eyüplülerin sorunu olduğunu belirten bir okurumuz, gönderdiği faksında otobüslerin yetersizliğinden söz ediyor.

  Sözgelimi sabahları Şişli'deki işine gitmek için üç durak öncesinden dolan otobüse binmek zorunda kalıyormuş.Üstelik kimi zaman otobüsler durmadan geçiyormuş. Eyüp'ten Esentepe'ye gidebilmek için üç araç değiştirmek zorunda kalıyormuş. Bu, iş günlerindeki çilesi okurumuzun. Bir de haftasonlarından söz ediyor. Haftasonu gittikleri her yerden dönüşte 20.30'dan geçe kalmamaya çalışıyorlarmış. Çünkü son otobüs 20.30'daymış. Okurumuz, hafta sonları iki otobüs arasının da 30 dakikaya çıktığını vurgulayarak, otobüs seferlerinin arttırılmasını istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı