Gündem Haberleri

  İstanbul'u dinliyorum

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  ALKIŞLAR

  Doğa tutkunu başkan

  Küçükçekmece Belediye Başkanı Nurettin Şen, Küçükçekmece Gölü sahil şeridinin III. Etap açılışını gerçekleştirdi. Açılışta yaptığı konuşmada 1996-97 yıllarında Küçükçekmece Belediyesi tarafından yapılan sahil şerdi düzenleme çalışmalarının bu açılışla tamamlandığını belirtti.

  Gölde kirlilik sürecinin tersine çevrilmesinin yanı sıra göl çevresinde rekreasyon alanları, yürüme şeridi, bisiklete binme, oturma, dinlenme ünitelerinin hizmete girmesiyle bölgede çok önemli bir ihtiyacı gideren sahil şeridi, Başkan Şen gibi, doğa ve spor tutkunlarının vazgeçemeyeceği bir mekan olma yolunda.

  Küçükçekmece Kaymakamı Yüksel Ayhan'ında katıldığı açılış töreni, mini bir konserle son buldu.

  BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Bayram geliyor

  Kurbanlık kokusu

  Bize Maltepe'den faks çeken okurlarımız Atatürk Caddesi'ndeki kurban satış yerinden şikayet ediyor: ‘‘Bizler, yörede yaşayan ve 'Çevre Temizlik Vergisi' ödeyen yurttaşlarız. Hayvan ve tezek kokuları arasında değil, temiz bir çevrede yaşamak istiyoruz. Ödediğimiz bu verginin amacına uygun işlerde kullanılmasını talep ediyor ve belediye başkanı Bahtiyar Uyanık'ın yaptığımız başvuruları dikkate almasını istiyoruz.’’

  Görüştüğümüz Maltepe Belediyesi yetkilileri ise kurban satış yeri olarak önce Tugay Yolu'ndaki Kömür İşletmelerine ait bir arsa ile E-5 üzerinde Kapet yanındaki bir arsayı belirlediklerini söylediler. Fakat nüfusu 500 bine varan Maltepe'de bu iki alan yetersiz kalınca, Atatürk Caddesi üzerinde Kazım Tunç İlkokulu yanındaki bu alanda da kurban satışına izin vermek zorunda kaldıklarını belirten belediye yetkilileri, sokak aralarında kurban satışını ancak bu biçimde engellediklerini anlattı. Öte yandan her üç alanda da zabıta, veteriner hekim ve temizlik ekipleri bulundurduklarını kaydeden yetkililer, atıklar için de özel çöp konteynırları tahsis ettiklerini söyledi.

  Aynen yayınlıyoruz

  Yakacık güllük gülistanlıkmış!

  Köşemizde 10 Mart'ta yayınladığımız 'Bir zamanlar Yakacık' başlıklı haberden sonra Kartal Belediyesi bir açıklama yaptı. Aynen yayınlıyor ve Yakacıklıların bu konudaki görüşlerini bekliyoruz:

  ‘‘...Haberinizde belirttiğiniz gibi Yakacık kronik sorunların yaşandığı ve acil çözüm gerektiren bir bölge değildir. Belediyemizin yoğun çalışmaları sonucu sıkıntılar büyük ölçüde giderilmiştir. Özellikle Yakacık ve Soğanlık gibi yüksek rakımlı bölgelerde su sıkıntısı olmaması için su depoları yapılmıştır. Bizim görev alanımıza girmemesine rağmen, halkımız mağdur olmasın diye, ekiplerimiz aydınlatma ve direk dikme görevini yapmaktadır...’’

  Yanıt bekliyoruz

  Zabıta zabıtaya karşı

  Bize Türkiye Belediye Zabıtaları Vakfı (TÜZAV) adına bize bir faks çeken Sevim Aslan, vakfın Maltepe'deki tesislerinin büyükşehir belediyesi tarafından zorla tahliye edildiğini söylüyor: ‘‘Ülke genelinde 50 bini aşkın zabıtanın haklarının korunması ve geliştirilmesi için kurulmuş vakfımızın Maltepe, Küçükyalı'daki sosyal tesisleri hiç zaman tanımadan boşaltılmak isteniyor. Kendi emeğimizle inşaa ettiğimiz tesislerimizi boşaltmak için 2 ay süre istediğimiz dilekçemize yanıt bile alamadık. Büyükşehir yönetiminin son 5 yılda laik ve çağdaş bir kimliğe sahip vakfımızın çalışmalarını engelleme yönünde gösterdiği olumsuz tavrı kınıyoruz ve kamuoyunun desteğini bekliyoruz.’’

  Her gün canhıraş biçimde kent sorunlarıyla boğuşan zabıtalar için kurulmuş bu vakfın çağrısını kamuoyuna duyuruyor, Büyükşehir Belediyesi Kontrol Daire Başkanlığı’ndan Sayın Selami Uzun ve Ali Çolak'tan ilgili açıklamayı en kısa sürede yapmalarını bekliyoruz.

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  l YEŞİLYURT

  İstasyon demeye bin şahit ister

  Yeşilyurt'tan bizi arayan bir hanım okurumuz, hayretle karşıladığı bir durumu bildirdi: ‘‘Daha önce görmemiştim, Yeşilyurt Tren İstasyonu'na gidecek oldum. Şaşkınlığımı nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Bu istasyonun ne kapısı var ne penceresi... İstasyon demeye bin şahit ister. Terkedilmiş, metruk bir yapıdan hiç farkı yok. Yalnızca dört duvardan ibaret. Kime ne diyeceğimi bilemedim’’ diyordu. Yönetenlerin dikkatine....

  KADIKÖY

  Neden ceza?

  Bahariye Caddesi, Süleymanpaşa Sokak'ta araç sahiplerinin bir sorusu var: Sokak'ta park yapılmamasına dair herhangi bir uyarı levhası olmadığı halde park eden araç sahiplerine ceza kesiliyormuş. Bir sürücü, ‘‘Araç parkının trafiği engellemesi gibi bir durum da sözkonusu değil. Neden ceza kesildiğini merak ediyorum,’’ diyordu.

  ERENKÖY

  Bir pazar sabahı...

  Erenköy, Kamiller Sokak'tan arayan bir okurumuz, pazar sabahı ansızın başlayan kaldırım yenileme çalışmalarının yarattığı gürültüden şikayetçi. Acil olmadığına göre en azından tatil günlerinde bu çalışmalara ara verilmesine ilişkin talebi haklı görünüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı