Gündem Haberleri

  İstanbul'u dinliyorum

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  CAĞALOĞLU

  Susuzluk ve kirli su çileden çıkarıyor

  Cağaloğlu, Çatalçeşme Sokak'tan arayan bir okurumuz kronikleşen su sorunundan yakındı. Her gün yarım saat kadar akan su, aktığında kendi deyişiyle ‘‘ip gibi’’ ve kirli akıyormuş.

  ERENKÖY

  Sokakta herşey altüst durmda

  Erenköy, Ethemefendi Caddesi, Hacı Hakkı Bey Sokak'tan arayan bir okurumuz, sokağın durumunu anlattı. Elektrik direklerini kaldırıp, telleri yeraltına gömmek üzere kazılan sokak, teller gömüldükten sonra öylece bırakılmış. Asfalt dökülmemiş, sokak toz; yağmurlu günlerde çamur, arabalara hasar veren çukurlarla kaplıymış. Yetmiyormuş gibi kaldırımlar da söküldüğü gibi kalmış.

  BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Restorasyon mu, yoksa işgal mi?

  Üsküdar'da Abdülhalil Paşa türbesi, beş yıldır ne yaptığı belirsiz bir derneğin işgali altında

  Üsküdar Gülfem Hatun Mahallesi'nden bize faksla ulaşan okurlarımız semtlerinde 5 yıldır cereyan eden garip bir olayı ihbar ettiler. Gülfem Hatun Mahallesi, PTT Yokuşu'nda yeralan yaklaşık yüzyıllık Abdülhalil Paşa Türbesi beş yıldır garip bir 'restorasyona!' tabi tutuluyormuş. Yıllardır harap haldeki türbenin ilk olarak bahçesine bir gecekondu dikilmiş. Gecekondu civar apartmanların girişlerini tıkadığı için semt sakinleriyle, türbenin yeni 'sakinleri' arasında olaylı tartışmalar yaşanmış.

  Civar apartmanda yaşayanlar resmi makamlara yaptıkları başvurulara sonuç alamadıkları gibi, gel zaman git zaman bu gecekonduda oturanlar güya türbenin restorasyonu için, bir de dernek icat etmiş. Bu restorasyon sırasında zaten harap halde bulunan türbenin duvarlarına sıvalar yapılmış, yine restorasyon gereği, bahçesine domates ve ayçiçeği ekilmiş! Şu anda kimsenin giremediği türbede, o zamandan bu yana, üzerinde Nevzat Şenol adında bir mimarın ismi yazılı Müzeler Müdürlüğü'nün bir tabelası var.

  Müdürlük tahsis etmiş

  Çok sayıda türbenin bulunduğu İstanbul'da, bunlarla ilgili özel olarak çalışan bir müdürlük var: Türbeler Müdürlüğü (Numarası 518 29 19). Müdürlüğün başındaki, kendisi de 27 yıllık Üsküdarlı olan Erman Güven, türbedeki durumu kendisine bildiren Üsküdarlılara, ödenek yetersizliğinden dolayı türbeyi derneğe devrettiklerini ve bu derneğin restorasyon yaptığını söylemiş. Müdür beyin bu açıklamasına karşın mahalle sakinleri, manevi değeri olan mekanın hiçbir restorasyona tabii tutulmadığını, aksine bir çeşit işgal altında olduğunu düşünüyor. Türbenin gerektiği gibi onarılıp, yeniden halka açılmasını isteyen Gülfem Hatun sakinleri bize çektikleri faksta, gerekirse kendilerinin de yardımda bulunacaklarını taahhüt etmiş.

  Müzeler Müdürü Erman Bey'e çağrıda bulunuyor, bir an önce bu gecekonduyu belediyeye yıktırtacağını ve türbeye gereken saygının gösterileceğini umuyoruz. Abdülhalil Paşa Türbesi hakkındaki gelişmeleri sizlere bildirmeye devam edeceğiz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı