Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'u dinliyorum

  Hürriyet Haber
  05 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1999 - 00:01

  Nilgün GEDİKOĞLU

  BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Poliklinike olay var

  Haseki Hastanesi'ne bağlı Eyüp İslambey Semt Polikliniği 1991 yılında açıldı. Polikliniğe Eyüp, Alibeyköy ve Gaziosmanpaşa'dan hastalar geliyor. Başhekim Yardımcısı Ahmet Zeydan yaklaşık iki yıl önce Haseki Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Yenigün tarafından kurumun başına getirildi. Geçtiğimiz yılın son aylarında burada muayene olan bölge halkı hizmetin yetersizliği ve kalitesi hakkındaki şikayetlerini İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne yolladıkları dilekçeler ile bildirmeye başladılar. 27 Ağustos 1998 tarihli bir dilekçede şöyle deniliyor: ‘‘... Hasta olarak gittiğimizde saat 9.30'dan sonra muayene oluyoruz. 15 ya da 20 kişiden sonra sıra vermiyorlar. Zorla bağış alıyorlar. Hemşireler hastaları sürekli azarlıyor... Ne röntgen çalışıyor, ne de laboratuvar...’’. Bir başka dilekçede ise saat 14.30'dan sonra doktor bulunamadığı, öğleden sonra acil hasta bakımı yapılmadığı, iğne dahi yaptırılamadığı anlatılıyor. Dilekçelerin altında toplam 101 kişinin imzası var. İsimleri ve telefon numaraları da eklenmiş.

  Bütün bu dilekçeler üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Salman, durum tespiti yapması için bir müfettiş tayin etti. Dr. Ergun Ertetik hazırladığı muhakkik tutanağında başhekimin görevinin başında bulunmadığını, ortamın hijyenik olmadığını, diş hekiminin o anda yerinde olmadığını, röntgen bulunmadığını ve laboratuvarın rutubetli olduğunu tespit etti. Hazırladığı tutanağı da orada bulunan yetkililere imzalattı. Daha sonra yazdığı inceleme raporunda da Haseki Hastanesi ile daha organize bir işbirliğine gidilmesi gerektiğini, iyi bir kadronun gelebilmesi için poliklinik başhekiminin değiştirilmesini tavsiye etti. Ayrıca binanın tadilat istediğini ekledi.

  Haseki Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Yenigün polikliniğe röntgen cihazı alındığını ancak eleman yetersizliğinden daha çalışmaya başlamadığını söyledi. Hastanenin 1992 yılından bu yana ödenek almadığını, bu yüzden teknik olanaksızlıklar içinde olduklarını anlattı. Polikliniğin başhekimini kendisinin atadığını ve herhangi bir ard niyet olsa görevden almış olacağını da sözlerine ekledi.

  Başhekim ne diyor?

  İslambey Semt Polikliniği Başhekimi Ahmet Zeydan ise iddiaları reddederek günde ortalama 150 hastayı muayene ettiklerini ve tam kapasite ile çalıştıklarını söyledi. Raporun hazırlandığı tarihte geçirdiği By-pass ameliyatı nedeniyle raporlu olduğunu belirtti.

  İl Sağlık Müdürü Mehmet Salman raporu disiplin kuruluna yolladı. Disiplin Dr. Ergun Ertetik tarafından hazırlanan inceleme raporunu ismi geçen şahısların ve şikayetçilerin ifadesi alınmadığı gerekçesiyle geçerli bulmadı. Ertetik ise dilekçede adı geçen şikayetçilerin hiçbirine ulaşamadığını ancak hangi konularda şikayet ettiklerinin dilekçelerde açıkça belirtildiğini söyleyerek, kurumda genel anlamda düzensizlik olduğu konusunda raporunda ısrar etti. Dr. Ergun Ertetik'in son görüşünü bildirdiği tarih 27 Kasım 1998. Bu tarihten sonra olayda hiçbir gelişme olmadı, Ahmet Zeydan görevine devam etti. Akibeti belli olmayan olayla ilgili ısrarlı aramalarımızdan sonra Sağlık Müdürü Mehmet Salman ikinci bir müfettiş tayin ederek, İslambey Semt Polikliniği'nde tekrar bir inceleme yapılmasına karar verdi. Şimdi bu incelemenin sonucu bekleniyor.

  Haseki Hastanesi'ne bağlı Eyüp İslambey Polikliniği hakkında semt sakinleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne Eylül 1998'de şikayette bulundular. Müdürlük, poliklinikte inceleme yapmak üzere 6 Ekim 1998 tarihinde bir müfettiş tayin etti. Müfettiş, hazırladığı raporda gördüğü aksaklıkları belirterek, poliklinik başhekim yardımcısının görevden alınmasını tavsiye etti. Aradan geçen süre zarfında kurum hakkında hiçbir uygulama yapılmadı ve Sağlık Müdürü, 1 Mart 1999'da ikinci bir müfettiş tayin etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı