Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbullu kirliliği ekrandan takip edecek

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanı Mustafa Öztürk, İstanbul'da her gün 10 ayrı noktada yapılan hava kirliliği ölçümlerini İstanbulluların yakında sokaklardaki dev ekranlardan görebileceğini söyledi.

  Öztürk, kentte her gün Anadolu yakasında Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy ve Kartal, Avrupa yakasında da Beşiktaş-Sarıyer, Eyüp-Beyoğlu-Kağıthane, Eminönü-Fatih, Bakırköy-Bahçelievler ve Esenler-Gaziosmanpaşa'yı temsil eden 10 ayrı noktada, hava kirliliği ölçümü yaptıklarını kaydetti.

  Bunların bir kısmının sanayi, trafik ve konutları temsil edici noktalarda, bir tanesinin de İstanbul'un dışından gelen hava kirliliğini gösterir bir noktada yer aldığını belirten Öztürk, bu ölçümlerde kükürtdioksit, karbonmonoksit, hidrokarbonlar, azotoksitlerve partikül gibi hava kirleticileri ölçtüklerini söyledi.

  Bu değerleri ekranlara yansıtma işi üzerinde çalıştıklarını dile getiren Öztürk, bununla ilgili hazırlanan şartnameyi İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeni'ne gönderdiklerini ve önümüzdeki günlerde bunun ihalesinin yapılacağını bildirdi. Öztürk, "İstanbullular 6 ay sonra belirli noktalara yerleştirilecek dev ekranlardan, hava kirliliği değerlerini görecekler" dedi.

  Öztürk bazı günlerde görülen kirliliğin yüksek basınçtan kaynaklandığını belirterek, "Ancak bu değerler dahi, özellikle dünya Sağlık Teşkilatı'nın belirlediği günlük değerleri aşmadı" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı