« Hürriyet.com.tr

İstanbullu günübirlik kayakçıların gözdesi

Kocaeli’nin Kartepe Kayak Merkezi’nde geçen hafta sonunda kar kalınlığı 90 santimetreydi. Merkezdeki tek konaklama seçeneği olan Green Park Otel’in odaları ve SPA’sı bu yıl tamamen yenilendi. Otelin doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştı. Günübirlik kayakçıların da Kartepe’ye büyük ilgisi var. Sezonun mart sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Esra ERDOĞAN
X
Kartepe, İstanbul’a en yakın kış turizmi merkezi. Karayoluyla bir saat uzaklıkta. 1650 metrelik zirvesi Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görüyor. İstanbul’dan otomobilinizle gitmek istediğinizde İzmit doğu çıkışından Maşukiye’ye, hemen ardından da Kartepe’ye geliyorsunuz. Konaklamak için tek seçeneğiniz var: 4 yıldızlı The Green Park Kartepe Resort & SPA. 350 hektarlık alana yayılan otel, Samanlı Dağları’nın zirvesinde. 250 odalı. 2 bin 500 metrekarelik SPA merkezi bu sezon tamamen yenilendi. Dört mevsim hizmet veren tesis, şirket toplantıları ve seminerleri için de organizasyonlar düzenliyor. Otelin müdürü Önder Sıkıcıoğlu, bu sezon ilk karı aralık ortalarında gördüklerini, bugünlerde doluluk oranının yüzde 100’e yaklaştığını söylüyor. Hafta sonunda günübirlik kayakçıların akınına uğrayan Kartepe’nin yabancı misafirleri ise Ruslar.
Kartepe’de dört mekanik tesis, farklı nitelikte 18 pist bulunuyor. Özel baby lift alanı çocuklara hitap ediyor. Telesiyejleri otel işletiyor.

İKİ GECE KONAKLAYANA YÜZDE 15 İNDİRİM

Pistlerin en alt noktasındaki Kadıkonağı Restoran’da kayak sonrası dinlenebiliyorsunuz. Telesiyeje binip havadan Kartepe’yi izleyerek varacağınız Geyikalanı Tepesi’ndeki şömineli restoran yemek için bir başka alternatif. Yörük Çadırı ve Green Park Cafe diğer yeme içme mekânları. The Green Park’ta çift kişi yarım pansiyon hafta içinde 260 TL. Hafta sonunda 440 TL. İki gece konaklandığında yüzde 15 indirim yapılıyor. Sömestrde hafta içi 450, hafta sonu 650 TL. 5 çayı, gece çorbası, havuz, sauna fiyatlara dahil. 0-6 yaş grubu birinci çocuk ücretsiz, 07-12 yaş grubu çocuklar yüzde 50 indirimli konaklayabiliyor. Ayrıca dört kişilik apartta konaklama imkânı mevcut.
Tesisteki hamamda ekstra ücret ödeyerek kese, köpük, masaj gibi hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. Müdür Önder Sıkıcıoğlu “Bu sezonda odalarla birlikte otelin içinde ve dış alanlarda ciddi yenilemeler yapıldı” diyor. Kartepe’de kayak ve snowboard’ın yanı sıra doğa yürüyüşü, dağcılık, voleybol, paintball, basketbol, futbol, trekking, bisiklet ve ATV safari etkinlikleri de yapılıyor.

KAR MOTORUNUN SAATİ 180 TL

Thi Green Park’ın kayak odası günde 1100 kayak, 300 snowboard’cuya hizmet verebilecek kapasitede. Her beden kayak kıyafeti ve aksesuvar kiralanabiliyor. Kayağın günlük kirası 40-60, snowboard’un 50-60 TL arasında. Kızağın saati 20, kar motorunun 180 TL. Salopet, mont ve eldivenden oluşan kayak kıyafetlerini kiralamak istiyorsanız günlük 30 TL ödüyorsunuz. Ski pass’lar günlük ve sınırsız kullanılıyor. Hafta içi 50, hafta sonu 80 TL. Kayak dersinin 50 dakikası 120 TL, kişi sayısı arttıkça fiyat düşüyor. Kar Spor mağazasından da kış sporlarıyla ilgili her türlü malzemeyi temin edebilirsiniz.

Kaynak: Esra ERDOĞAN

YazYaz
Antalya Demre'deki gizemli güzellik!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Her şeyi kuşlar şehirleri terk etmesin diye yapıyor!
YazYaz
Enerjik bir bayram tatili planlayanlara özel öneriler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Orta Avrupa'da bir utanç müzesi!
YazYaz
Denize girmek için son şans! Yurt içinde en güzel 10 yer
YazYaz
Mavi cennet Kaş’a yolculuk