İstanbullu bir Big Mac’i 36 dakika çalışarak yiyor

Hürriyet Haber
12 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 1997 - 00:01

The Economist Dergisi, son sayısında, çeşitli aralıklarla yayınladığı Big Mac verilerinde değişiklik yaptı. Çeşitli defalar ülkelerdeki alım gücünü Big Mac satın alımıyla ifade eden dergi, bu sayısında bir Big Mac için hangi şehirde kaç dakika çalışılması gerektiğini The Union Bank of Switzerland'dan alınan verilere dayanarak yayınladı.

Bir Big Mac satın almak için Karakas'da 117 dakika çalışmak gerekiyor. Karakas'ı 105 dakika ile Moskova, 100 dakika ile Jakarta izliyor.

325 BİN LİRA

İstanbul'da fiyatı 325 bin lira olan Big Mac için ise 36 dakika çalışmak gerekiyor. Tokyolu'lar ise, 9 dakikalık çalışmayla bir Big Mac satın alabilecek güve ulaşabiliyor.

Eğer bu alım güçleri Big Mac ile değil de sadece ekmek ile yapılsaydı, o zaman Karakas ile Tokyo arasındaki fark bu kadar büyük olmayacaktı. Ekmek alım için Karakas'da bir kişinin 36 dakika çalışması gerekirken, aynı kişinin Tokyo'da 14 dakika çalışması yeterli.

Oysa Şangay'da durum biraz farklı. Şangay'da bir kişi ekmek için 143 dakika çalışırken, Big Mac için 75 dakika çalışıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı