Dünya Haberleri

  'İstanbul'da tümüyle başarısız olundu'

  A.A.
  05.02.2011 - 14:52 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul'da İran'ın nükleer programı konusunda yapılan görüşmelerde tümüyle başarısız olunduğunu söyledi.

  Lavrov, 47. Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini savunarak, "İstanbul'daki görüşmelerde tümüyle başarısız olundu. Görüşmeler, bir yol haritası hazırlanmadan bu konuda başarılı olunamayacağını gösterdi" şeklinde konuştu.
  İran'ın verdiği sözlerde durmaması nedeni ile bu ülkeye yönelik yeni yaptırımların kaçınılmaz olduğunu belirten Lavrov, ancak yaptırımların sınırına ulaşıldığına inandığını, bu nedenle yeni yaptırım önerilerini kabul etmediğini ifade etti.

  Lavrov, "Mısır'da yönetimi mi, yoksa halkı mı destekliyorsunuz?" şeklindeki bir soruya karşılık da bu ülkede yaşanan gelişmelerden sonra sonucun ne olacağına Mısır'ın kendisinin karar vermesi gerektiğini belirterek, ancak durumun böyle devam edemeyeceğinin belli olduğunu ve ülkede bir diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

  Avrupa'daki ortak füze savunma sistemi konusunda da daha fazla saydamlık gösterilmesini isteyen Lavrov, bu konuda işbirliği yapma kararı aldıklarını, bu nedenle Rusya'nın eski klişelere göre düşman gibi görülmemesi gerektiğini kaydetti.

  NATO ile işbirliğini büyük ölçüde geliştirdiklerini belirten Lavrov, NATO üyelerine günümüzde hiçbir ülkenin saldıracağını düşünmediğini, bu nedenle üye ülkelere yönelik bir saldırı olması durumunda ittifakın tümüyle savunmaya geçmesini öngören 5. maddenin yenilenmesi gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı