Gündem Haberleri

  İstanbul'da temiz su bulmak zor

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürü Ömer Aydın, ilde kaynaktan çıkan suyla satılan miktar arasında farklar bulunduğunu vurgulayarak, etkili denetim için Sağlık Bakanlığı ve ilçe belediyelerinin katılımıyla ortak platform oluşturulmasını önerdi.

  "Kirli çıkmayan temiz su bulmak çok zor. Kısa vadede çözüm, suyu kaynağından sofraya gelene kadar çok sıkı denetlemek" diyen Aydın, Kaynak Suyu Yönetmeliği'ni de eleştirdi:

  "Siz satılan su ile kaynağından çıkan su miktarını bulursanız, kirliliğin nedenini bulmuş olursunuz."

  Maliye su firmalarını kıskaca alsın

  İstasyonların ne kadar su sattıklarının belirlenmesi için Maliye Bakanlığı tarafından 'kıskaca alınmaları' gerektiğini belirten Aydın, her kaynaktan saniyede çıkan su miktarının değiştiğini hatırlattı. Aydın, şöyle konuştu:

  "İstanbul'da saniyede bir litre su çıkan kaynak çok az. Ancak bakıyorsunuz, sanki herkesin kaynağından çıkan su çok fazlaymış gibi, sattıkları su miktarı da çok fazla. Oysa kaynak diye tarif edilen yerde yazın ve kışın suyun sıcaklığı ve miktarının azalmaması gerekir.Ama İstanbul'da kaynakların çoğunda yaz ve kış bu farklıdır. Ruhsat alırken ellerinde kaynak için bir rapor var. Fakat bu raporlardaki miktar, sattıkları su ile kıyaslandığı zaman çok az kalır. Aradaki bu fark ancak başka yerden getirilen su ile kapatılabilir. Bu dere suyu olabilir, İSKİ'nin suyu olabilir, çeşme suyu olabilir. Kaynak sularında aktif klor bulunmaması lazım. Ama baktığınız zaman aktif klor var bu sularda."

  "Kirli çıkmayan temiz su bulmak çok zor" diyen Ömer Aydın, suyun, kaynaktan sofraya kadar gelen aşamaların herhangi birinde kirlenebileceğine dikkati çekti.

  "Kısa vadede çözüm, suyu kaynağından sofraya gelene kadar çok sıkı denetlemek. Bunun için de ilçe belediyeleri ve Sağlık Bakanlığı'nın da atılımıyla ortak bir platform oluşturulmalı" şeklinde konuşan Aydın, ayrıca, kaynaklardan her gün su numunesi alınması ve bunun maliyetini kaynak sahibinin üstlenmesi gerektiğini bildirdi.

  Belediyenin yetkisi

  Ömer Aydın, 1995 yılında çıkan bir KHK ile daha önce su da dahil olmak üzere gıda üreten ve satan işyerlerinin denetiminin ellerinden alındığını belirtti.

  Denetim için yeterli ekipleri olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

  "Genel belediyecilik mantığıyla baktığınız zaman, belediyelerin yaptıkları hizmetlerin çoğu koruyucu hekimlik hizmetleridir. Temiz hava, temiz çevre sağlamak gibi. Merkezi otorite, Türkiye genelinde standardı yakalama açısından karar verici olur. Denetlemeyi ise belediyelere bırakır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı