Gündem Haberleri

  İstanbul'da tekne battı, 4 kişi kayıp

  Taner YENER-Ömer ERDEM/İSTANBUL, (DHA)
  16.05.2010 - 10:49 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’da gece düğün dönüşü Kınalıada açıklarında şiddetli lodos nedeniyle alabora olan teknede bulunan 5 kişiden 4’ü kayboldu.

  Teknenin alabora olmasının ardından 6 saat boyunca denizde kurtarılmayı bekleyen Abdülkadir Himmet, adalara giden yolcu teknesinin kaptanı tarafından kurtarıldı. Kaybolan 4 kişinin ise arama çalışmalarına devam ediliyor. Kayıp yakınları ve ada sakinlerinin gergin bekleyişi gün boyu sürdü.

  DÜĞÜN DÖNÜŞÜ ALABORA OLDU

  Cihan Şahin (27), Yücel Yazgan (28), Şerafettin Yakar (27), Tolga Baştepe  (20) ve Abdülkadir Himmet (31), dün akşam Celil Bozuçurum’un Maltepe’deki düğününe katıldılar.  5 arkadaştan Tolga Baştepe düğünden erken çıkarak 00.10’daki son tekneye binerek Kınalıada’ya döndü. Son vapuru kaçıran 4 arkadaş, Tolga Baştepe’yi arayarak gelip kendilerini almasını istedi. Tolga Baştepe de bunun üzerine bir arkadaşından aldığı 5 metrelik tekneyle Bostancı’ya gitti. Tolga Baştepe, 4 arkadaşını Bostancı sahilinden alarak, adaya doğru yola çıktı. Tekne Kınalıada’ya yaklaşık 700 metre mesafede kötü hava koşulları nedeniyle 01.30 sıralarında alabora oldu.

  ALTI SAAT YÜZDÜ KURTULDU

  Düğünden dönen 5 arkadaşın kayıp haberi sabah ortaya çıktı. Sabaha karşı Büyükada-Maltepe seferini yapan Mavi Marmara yolcu motorunun kaptanı deniz yüzeyinde Abdülkadir Himmet’i gördü. Bunun üzerine kaptan can simidi atarak Himmet’i tekneye aldı. Yaklaşık 6 saat yüzerek hayatta kalmayı başardığı  belirtilen Abdülkadir Himmet, Maltepe İskelesi’ne götürüldü. Burgazada’daki İDO iskelesi gişesinde çalıştığı öğrenilen Abdülkadir Himmet, daha  sonra ambulansla Kartal Yavuz Sultan Selim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Himmet, tedavisinin ardından öğlen Büyükada Polis Merkezi’ne götürüldü.
  Abdülkadir Himmet’in, polis ifadesinde şunları söylediği öğrenildi:
  "Birlikte geldiğimiz arkadaşlarımızdan birinin cep telefonunun tinerciler çalmış. Arkadaşımızı aradığımızda telefona çıkan tinerciler ’arkadaşınızı kaçırdık, keseceğiz’ dediler. Arkadaşımızı aramaya başladık. Bu esnada adaya giden son motoru da kaçırdık. Daha sonra gelen bir telefon üzerine tinercilerin sadece arkadaşımızın cep telefonunu çaldığını, arkadaşımızın da son motora yetişerek, adaya döndüğünü öğrendik.

  Biz tekneyi kaçırdıktan sonra yola çıkıp çıkmama konusunda kararsız kaldık. Daha sonra gitmeye karar verdik ve bizden önce adaya dönen Tolga'yı çağırdık. Bizi aldı. Motora binip yola çıktık. Dalgalardan motor sallanmaya başlayınca hızını arttırdık. Adaya yaklaşık 1,1-5 km. kalmıştı. Bir anda alabora olduk. Denizin içinde birbirimize seslendik. Seslerimizi duyuyorduk. Suyun üzerinde kalabilmek için gömlek ve pantolonlarımızı çıkardık. Bir süre sonra dalgalar bizi birbirimizden ayırdı. Ben uzun süre dalgalarla mücadele ettim. Daha sonra yorulmaya başlayınca sırtımı dalgalara döndüm. Bir süre sonra da beni kurtardılar.”

  İSKELEDE GERGİN BEKLEYİŞ

  Alabora olan teknede bulunan 4 arkadaşı arama  kurtarma çalışmaları için Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi  olay yeri ve çevresine sevk edildi. Havadan helikopter destekli sürdürülen çalışmalarda dalgıçlar da denizde çalışmaları aralıksız devam ettiriyor.

  Dört arkadaşın kayıp haberinin alınmasının ardından Kınalıada'da gün boyu gergin üzüntülü bir bekleyiş yaşandı. Haberin ardından kayıpların aileleri ve yakınları iskeleye koştu. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu eşi Hatice Farsakoğlu ile Kınalıada'ya geldi. Başkan Farsakoğlu ve eşi kayıp yakınlarına sarılarak destek oldu. Adalar Kaymakamı Salih Keser de Kınalıada'ya gelerek bilgi aldı.  Kayıp Cihan Şahin'in babası Kınalıada Muhtarı Hüseyin Şahin, “Gece 02.00 sıralarında olay olmuş. Benim başka bir bilgim yok. İnşallah sağ salim bulunurlar” dedi.

  YAZ TARİFESİYLE GEÇ SAATLERE MOTOR KONULDU

  Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Adalar'da böyle bir durumla uzun süredir karşılaşmadıklarını ifade etti. Farsakoğlu, "Dileğimiz gençlerimizin sağ salim bulunmasıdır" dedi. Farsakoğlu, basın mensuplarının bir sorusu üzerine, "Adalar'da ulaşım sıkıntısı 1846 yılında vapur seferlerinin konulmasından bu yana hep olmuştur. Tabii ki vapur çok daha güvenli. İDO, Bostancı-Adalar arasındaki hattı sıklaştırdı. Yaz tarifesine geçilmesine özellikle geç saatlere kadar motor konuldu. Bu konuda da bize başvurular yapıldı. Bundan sonrası İDO yetkililerinin alacağı bir karar" diye konuştu.

  Kayıp gençlerinden Cihan Şahin'in Kartal'da bir otelin resepsiyonunda, Yücel Yazgan'ın ailesiyle Kınalıada'da lokanta işlettiği, Tolga Baştepe'nin balıkçılık yaptığı yaz sonunda askere gideceği, Şerafettin Yakar'ın ise işsiz olduğu öğrenildi. 4 arkadaşı  arama çalışmaları halen sürüyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı