GeriSpor İstanbul'da tarihi yarımadaya araç yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da tarihi yarımadaya araç yasağı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi yarımadada çevre kirliliğine neden olan atölyeler, toptancılar ve depoların taşınmasıyla ilgili tebligatlar yapıldığını ve belli süreler verildiğini belirterek, “Bir müddet sonra oraya araç girişlerine müdahale etmek durumundayız” dedi.

Topbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her dönem tarihi yarımadayı tekrar ihya etmek, eski hale getirmek ve buradan sanayiden çok daha fazla girdisi olabilecek turizm girdisi sağlayabilmek için çalışmalar yapıldığını, ancak ciddi anlamda uygulamaya geçilmediğini söyledi.

Bölgeye olumsuz etki yapan birçok atölye ve büyük depolar bulunduğunu, bunun ciddi problem yarattığını kaydeden Topbaş, taşınma sonrasında büyük kamyonların artık buralara girmemesi sağlanarak, ticaret yapanların çalışmalarını başka yerlerde yürütüp, burada sadece ofis mantığı güdebileceklerini ifade etti.

Kadir Topbaş, şu anda büyük depo ve toptancı olarak kullanılan hanların turizme katkı getirecek şekilde farklı fonksiyonlara dönüştürülmesinin daha doğru olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bazı imalathaneler, özellikle kuyumcu atölyeleri, atıklar nedeniyle ciddi kirlilik arzeden konumdalar. Bunların daha doğru, çağdaş ve disipline edilmiş yerlere taşınması buranın daha çok hizmet ve turizm ağırlıklı yerlere dönüşmesi şart. Bununla ilgili yapılmış tebligatlar var.

"BU KENT KENDİ DEĞERİNİ HEDER EDİYOR"

Bir müddet bu tebligatlar için süreler verildi. Bundan sonra bu süreler daraltıldı. Bir müddet sonra oraya araç girişlerine müdahale etmek durumundayız. Tarihi kurtarmak durumundayız. Çünkü turizmden ciddi girdi sağlayacak bu kent, kendi değerlerini heder etmekte. Bu ticaret yine bir şekliyle olabilir ama artık büyük nakliyeler oluşturan, büyük kamyonların yüklendiği, boşaltıldığı depolar değil, daha çok ofis ve irtibat yeri niteliğinde olmalı.”

Topbaş, bölgede imalatın artık ortadan kalkması gerektiğine dikkat çekerek, “Özellikle Kuyumcukent devreye girmeli. Arıtma tesisi bulunan ve çağdaş mekansal bütünlüğe sahip mekanlara taşınmalarını arzu ediyoruz. Onlara gereken baskılar yapılacaktır” dedi.

GİYİMKENT'E TAŞINMA

Giyimkent Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Çınar da, Eminönü'nde yoğunlaşan ve tarihi dokuya zarar veren toptancıların artık, bugünkü yatırım değeri 750 milyon dolara ulaşan Giyimkent'e taşınması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Eskiden zorlayıcı tedbirleri almak çok haklı zemine oturmuyordu. Şimdi haklı zemine oturuyor. Bu tedbirleri kullanma hakkı var. Dolayısıyla adama 'şimdiye kadar yerini bulaydın' derler. Toptan ticaretin ihtiyaç duyduğu lojistik imkanlardan mahrum kalınca insanların burada yapacağı birşey kalmayacak.”

TEKSTİLKENT

Çınar, İTO'nun 45 bin tekstilci üyesi bulunduğunu, ancak gelecekte sektörde ciddi bir eleme yaşanacağını ve bunun sonucunda 10 bin civarında kişinin bu işi sürdüreceğini tahmin ettiklerini belirterek, ”Dolayısıyla tekstilin tamamını tekstil vadisi olarak adlandırabileceğimiz Tekstilkent ve Giyimkent'de barındırabiliriz diye iddiamız var. Çünkü bu iki yerde de 7 bin 200 ünite mevcut. Zaten 10 binlik yapı hedeflenmiş durumda” diye konuştu.

Tarihi yarımadadaki toptancı esnafın, Giyimkent ve Tekstilkent'in henüz pazar olmadığını düşünmeleri nedeniyle taşınmaya sıcak bakmadığını dile getiren Çınar, bu noktada kamyonların bölgeye sokulmaması ve yüklemenin imkansız hale getirilmesi gibi birtakım zorlayıcı tedbirlerin devreye girmesinin şart olduğunu söyledi.

KUYUMCULAR ODASI NE DİYOR?

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Kameroğlu da sektör olarak yüzyıllardır tarihi yarımadada bulunduklarını ifade ederek, “Sektörün kalbi, herşeyi burada konuşlanmış. Ticaret burada yoğunlaşmış” dedi.

Kameroğlu, Eminönü'nde fabrikasyon çapta büyük imalat yapan kuyumcuların bir kısmının Kuyumcukent ve Marmara Sanayi Sitesi'ne taşındığını kaydederek, “İmalat yapıp da çevreyi kirletenlere biz de karşıyız. Ancak Kuyumcukent'te yeri olmayan küçük esnaf, sanatkarlarımız var. Sapla samanı ayırt etmek lazım. Burada kalması gerekenleri kalabilme ölçeklerine getirmemiz gerekir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle