Gündem Haberleri

  İstanbul'da sahte içki çetesi çökertildi

  Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)
  25.11.2009 - 12:55 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL'da şeker yapacakları yalanı ile satın aldıkları anason ve esansla sahte içki üretip Antalya'daki lüks otellere pazarladığı öne sürülen 29 kişilik çeke çökertildi. Ele geçirilen sahte votka şişelerinin içinde tortu tabakası ve kıl bulundu.

  Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, her yıl yaşanan yeni yıl kutlamaları öncesi sahte içki üretimindeki artış üzerine 4 ay önce harekete geçti. Projeli olarak sürdürülen fiziki ve teknik takip sonrasında sahte içki üretimi yapan yerler tespit edildi. Savcılık talimatı doğrultusunda 23 Kasım 2009 günü Antalya, Bursa ve İstanbul'da 14 ilçede 4'ü imalathane olmak üzere 30 ayrı adrese düzenlenen operasyonda 29 kişi gözaltına alındı.

  Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 2 bin 957 hazır sahte viski ve votka, 197 bin 987 etiket, 205 bin 831 boş şişe, 36 bin 615 şişe kapağı, binlerce üzerinde TAPDK ibaresi ve Rusça yazılar bulunan içki bandrolü, 2 kapak sıkıştırma makinesi, binlerce litre alkol, 5 kilogram anason, 2 alkolmetre ve renklendirici ele geçirildi. Bazı votka şişelerinin içine bakıldığında gözle görülür tortu tabakası ve kıllara rastlandı. Yetkililer, sağlıksız ortamlarda imal edilen bu ürünlerin insan sağlığını tehlikeye attığını ve ölümlere neden olabileceğini belirtti.
  Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen çete üyelerinin sorgusunda çalışma şekli de ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, liderliğini Kemal K.'nın yaptığı çete kendi içinde imalatçı ve pazarlamacı diye ikiye ayrılıyor. Şüpheliler “Şeker yapacağım” diyerek satın aldıkları anason ve esansları imalat haneye getiriyor. Burada hazırlanan karışımın içine katılarak sahte içki üretiliyor.

  Çöplerden toplanan şişeler imalathanede küvette yıkandıktan sonra oluşturulan karışım şişenin içine dolduruluyor. Ardından sahte etiketler yapıştırılıp kapağı takılıyor. En son olarak ise çalıntı olduğu belirtilen bandroller yapıştırılarak satışa hazır hale getiriliyor. Şüphelilerin sahte içkileri İstanbul'da büfelere Antalya'da ise lüks otellere sattığı ifade edildi.

  Emniyetteki işlemlerinin ardından 29 şüpeliden 10'u ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Sorgulaması bugün tamamlanan 19 şüpheli Kartal Adliyesi'ne sevk edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı