Gündem Haberleri

  İstanbul'da PKK/Kongra-Gel üyesi 2 kişi yakalandı

  Hürriyet Haber
  06.09.2005 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da, terör örgütü PKK/Kongra-Gel üyesi oldukları öne sürülen 2 kişi yakalandı. Operasyonda, 4 kilo 710 gram plastik patlayıcı ile bomba düzeneği haline getirilmiş cep telefonları ve bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince terör örgütü PKK/Kongra-Gel'e yönelik sürdürülen operasyonel çalışmalarda, örgüt üyesi oldukları ileri sürülen 2 kişinin tutuklandığı belirtildi.

  Açıklamada, bu kişilerin barındıkları evde yapılan aramalarda, 4 kilo 710 gram plastik patlayıcı, 4 adet alüminyum gömlekli elektrikli fünye, 3 adet bomba düzeneği haline getirilmiş cep telefonu, bomba yapımında kullanılan elektronik malzemeler ile bomba yapım aletleri, parça tesiri amacıyla kullanılmak üzere çeşitli ebatta çiviler, örgütle iletişimde kullanılan bilgisayar, örgütsel içerikli CD ve video kasetler, çeşitli markalarda cep telefonlarıyla sim kartları ele geçirildiği bildirildi.

  Aynı açıklamada, operasyonla, Bakırköy Cevizli Mahallesi İstasyon Caddesi'ne 14 Ağustos 2005 tarihinde patlayıcı madde konulması olayının da aydınlatıldığı kaydedildi.

  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan Ömer Ö. ile Mehmet Ali K, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

  Zanlılar, savcılık sorgularının ardından “yasadışı örgüte üye olmak” suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi.

  Bu kişiler, İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.

  Yetkililer, patlayıcının ise peynir tenekesi içinde bir otobüsün bagajına konularak İstanbul'a getirildiğini ve yapılan operasyonla ele geçirildiğini ifade ettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı