Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da ölenlerin sayısı 11

  A.A
  16 Kasım 2009 - 11:58Son Güncelleme : 16 Kasım 2009 - 12:39

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, kentte halk arasında domuz gribi olarak bilinen pandemik salgın A H1N1 virüsü nedeniyle ölü sayısının 11'e ulaştığını söyledi.


  Dokucu, Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası'nda düzenlenen, “Ar-Ge Çalıştayı”nda verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  “Kentteki domuz gribi vakaları” konusundaki bir soru üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, bugüne kadar 200'e yakın vaka meydana geldiğini, hafta sonu 27 yaşında bir erkek ve 40 yaşında bir kadın olmak üzere 2 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

  Ali İhsan Dokucu, “İstanbul'da domuz gribinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e ulaştı” dedi.

  BUGÜN AŞILAMA BAŞLIYOR

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, İstanbul'da bugün itibarıyla 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklar ile kronik hastalığını beyan edenlere belli bir sistematik içinde tüm sağlık ocakları ile ana ve çocuk sağlığı merkezlerinde aşı uygulamasının başlayacağını söyledi.

  “İstanbul'da bugün itibarıyla 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklar ile kronik hastalığını beyan edenlere belli bir sistematik içinde tüm Sağlık Ocakları ile Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezlerinde aşılama başlayacak” diyen Dokucu, okul çocuklarına yönelik aşı uygulamasının, okullarda yapılıp yapılmayacağının henüz belirlenmediğini, 5 yaş altı çocukların aşılarının ise merkezlerde yapılacağını söyledi. Ailelerin, çocuklarına yapılacak aşı konusunda telaş yapmamalarını isteyen ve merkezlerde yığılma olmaksızın aşının yapılması gerektiğini anlatan Dokucu, “İstanbul'da 600 merkezde aşılama yapılacak” dedi.

  “Kendi çocuğum olsa aşı yaptırırdım” diyen Dokucu, şu ana kadar enfeksiyon uzmanı olan herhangi bir hekimin, aşının yapılmaması gerektiğini söylemediğini ifade etti. Dokucu, aşı olmamakla hastalığın getireceği risklerin daha önemli olacağını düşündüğünü söyledi.

  12'Sİ YOĞUN BAKIMDA 200 HASTA

  Dokucu, İstanbul'da dün itibarıyla 12'si yoğun bakımda yatan vaka bulunduğunu, 200'e yakın hastanın da çeşitli hastanelerde yattığını bildirdi.

  “Domuz gribi”nden meydana gelen son iki ölümde 27 yaşındaki erkekte her hangi bir risk faktörünün bulunmadığını, 40 yaşında ölen kadının ise kanser hastası olduğunu belirten Dokucu, her iki ölümün de “domuz gribi”nden kaynaklandığının doğrulandığını kaydetti.

  Ali İhsan Dokucu, aşının yan etkilerine ilişkin bir soru üzerine, kendisinin de aşı olduğunu, 2 gün kadar sızı hissettiğini o durumundan geçtiğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı