Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da kırmızı halıyla karşılama

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası'na sokulmayan ABD, Kanada ve Meksikalı 833 eşcinsel turist, İstanbul'da ayaklarının altına serilen kırmızı halılar ve Türk lokumlarıyla karşılandı. Gemiden inen bazı eşcinseller İstanbul'a gelişlerini, limanda dudak dudağa öpüşerek kutladı. Kuşadası'nda patlak veren eşcinsel krizi, turizm sektöründe ve uluslararası diplomaside tartışma yarattı.

  Akdeniz turu çerçevesinde önceki gün uğradıkları Kuşadası'na alınmayan Yunan bandıralı ‘‘Olympic Voyager’’ adlı gemi, dün saat 11.00'de rıhtıma yanaştı. ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Frank Urbancic gemiye çıkarak yolcularla görüştü ve onlara İstanbul'u gezebileceklerini anlattı. Başkonsolos, yolculara Kuşadası'ndaki olayların yanlış anlamadan kaynaklandığını anlattı.

  Başkonsolosun konuşması, eşcinseller tarafından alkışlandı. Daha sonra gümrüklü sahada kendisini bekleyen gazetecilerin yanına gelen Başkonsolos Urbanic, Kuşadası'nda yaşananları talihsiz bir olay olarak niteledi. Bu arada gemideki bazı görevlilerin de eşcinsellere mümkün olduğunca kadın kıyafetleri ile karaya çıkılmaması konusunda ricalarda bulunduğu öğrenildi. Daha sonra yolcular, önemli konuklar için rıhtıma serilen kırmızı halıların üzerinden geçerek İstanbul'a ayak bastı.

  Gazetecilerin kendilerine gösterdiği ilgiden memnun olan eşcinseller, limanda kendilerini bekleyen medya ordusunun fotoğraflarını çekti, kameraya görüntülerini aldı. Bu arada gemiden inen yolculara, yöresel kıyafetler giymiş 2 kız çocuğu Türk lokumu ikram etti.

  RÜYA KENTE GELDİK

  Karaya çıkınca İstanbul'u gezmekten son derece mutlu olacaklarını belirten eşcinseller Kuşadası'nda yaşadıklarını unutmak istediklerini belirttiler. ‘‘Biz rüya kenti İstanbul'u görmeye geldik. Keyfimizi kimse bozamaz’’ diyen eşcinsellerin bazıları da ‘‘Türk erkeklerinin ününü biliyoruz’’ diye espriler yaptı. Gemiden çıkarak 24 otobüsle kente dağılan eşcinsel turistler, Kapalıçarşı, Sultanahmet, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı'nı gezdi. Bu arada, grupların gezeceği bölgelerde polis ekipleri, geniş güvenlik önlemleri aldı.

  Yasakçı yerel yetkililer suskun

  Ben bilmem Ankara bilir

  Eşcinsel turistlerin polis tarafından Kuşadası'na sokulmaması büyük tepki çekerken, emri kimin verdiği konusunda hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Uygulamayı Emniyet Müdürlüğü yaparken, Aydın Valisi ve Kuşadası Kaymakamı, konuşmayı reddetti. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ‘‘Emir büyük yerden’’ diyerek adres olarak Ankara'yı gösterdiler. Suskun Kaymakam Hayrettin Altınoluk, ısrarlı sorular karşısında çok sıkışınca, soru soran gazeteciye ‘‘Sen Fenerbahçeli misin?’’ dedi. Aydın Valisi Emir Durmaz da ısrarlar karşısında ‘‘İnceleyip haber veririm’’ dedi.

  Sokulmama nedeni Kırkpınar genelgesi

  Eşcinsel turistlerin Kuşadası'na İçişleri Bakanlığı'nın Kırkpınar güreşleri sırasında yayımladığı bir genelge gereği alınmadıkları ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda Kırkpınar güreşleri öncesinde İnternette hazırlanan bir sitede eşcinsellerin yağlı güreşleri izleyeceği duyurulmuş ve kamuoyunda tartışma yaşanmıştı. Kırkpınar ağaları eşcinsellerin güreşlere gelmesine karşı çıkarken Edirneliler ve turizm dernekleri hiçbir sakınca görmediklerini belirtmişlerdi. İşte bu ortamda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla il emniyet müdürlüklerine eşcinsel talimatı gönderdi. Talimatta, 5682 Sayılı Pasaport Kanunu'nun 8. maddesinin 5. bendine atıfta bulunuldu. Bu yazıda, ülkenin umumi nizamını bozmaya yönelik hareketlerde bulunanların Türkiye'ye girmesinin yasak olduğu hatırlatıldı. Eşcinsellerin de Türk ananelerine aykırı oldukları gerekçesiyle ülkeye alınmaması talimatı verildi.

  İnternet aracılığıyla dünyaya duyuracak

  Gemiyle gelen eşcinsel avukat Thomas Sparks, uluslararası politik arenada, İnternet ortamında Türkiye'nin bu uygulamasını dünyaya duyuracaklarını belirtti. Sparks ‘‘Bu bizim için onur savaşıdır. Polisin tavrı sürek avına çıkmış avcı gibiydi. Bu işin peşini bırakmayacğız. Bu durum zaten turizmde Türkiye'nin rakibi olan ülkeler tarafından kullanılacaktır’’ dedi. Mısır hükümetinin kendilerini törenle karşıladığını da belirten Sparks, Türkiye'de ‘‘vebalı’’ muamelesi görmelerine anlam veremediklerini söyledi.

  Kıyafete özen

  İstanbul'da krallar gibi karşılanan eşcinseller, 24 otobüsle kenti gezdiler. Eşcinsel turistler, Kapalıçarşı, Sultanahmet, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı'na hayran kaldılar. Eşcinsel turistlerin, İstanbul'da daha çok spor ve yazlık kıyafeti tercih ettikleri görüldü.

  Turizmciler öfke içinde

  Kuşadası esnafı, yarın Kuşadası'na gelecek Turizm Bakanı Erkan Mumcu'ya olaya neden olanları şikayet edecek. Esnaf, olayın tekrarı halinde kepenk kapatarak eylem yapabileceklerini açıkladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Yılmaz Mola, gay'lerin bir insan ve turist olarak algılanması gerektiğini kaydetti, şunları söyledi:

  ‘‘Huzuru bozmadığı, genel ahlaka zarar verici tavır içinde olmadıkları halde dayanaksızca sınır dışı girişimi uygun değil. Özellikle ABD'li turistler Türkiye'ye büyük döviz girdisi sağlıyor. Türkiye'nin imajı zedelendi.’’

  Kuşadası Turistik Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Hacı Kahveci, benzeri uygulamanın yapılması halinde kepenk kapatmakla kalmayacaklarını, limanı da işgal edeceklerini kaydetti ve şöyle devam etti:

  ‘‘Yöneticilerin üzerine düşeni yaptığına inanmıyorum. Ömründe bir kez bile turistik beldeye gitmemiş birisini kaymakam yaparsanız böyle olur. Buna tepki göstermeyen sivil toplum kuruluşları da basiretsizdir. Kuşadası halkı bu uygulama karşısında sessiz kalmayacaktır.’’

  Kuşadası Kuyumcular Derneği Başkanı Remzi Aydın ise olayın sadece Kuşadası'na değil, Türk turizmine ciddi bir darbe olduğunu ifade ederek, turizmde insanların cinsel tercihlerinin gözönüne alınmasını eleştirdi.

  Lokum ikramı

  Çoğunluğu Amerikalılardan oluşan 833 turist, Karaköy Rıhtımı'nda Türk lokumu ikram edilerek karşılandı. Bu arada Ankara'daki ABD Büyükelçiliği, Türk Dışişleri'ne girişimde bulunarak ABD vatandaşlarının Kuşadası'nda gemiden indirilmemesinin kaygı verici bir durum olduğunu bildirdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı