Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da Kerbela olayları anıldı

  A.A.
  09 Şubat 2006 - 17:23Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 17:23

  Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela Çölü'nde şehit edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla Halkalı'daki Aşura Meydanı'nda anma töreni düzenlendi.

  Caferi İnancını Tanıtma Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı Selahattin Özgündüz, törende yaptığı konuşmada, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürlere değindi. Özgündüz, “Son zamanlarda barış dininin rahmet Peygamberine karşı Danimarka'dan başlayıp diğer Avrupa ülkelerine sıçrayan hayasızca saldırı, elbetteki vicdanımızda ve gönlümüzde çok derin yara açmıştır” dedi.

  “Bu yapılanlarla Müslüman-Hıristiyan savaşı başlatılmak istenildiğini” savunan Özgündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Müslümanlar, bu tezgaha gelmeden ve tuzağa düşmeden gerekli tepkiyi gösterip tekrarlanmaması için de gerekli önlemleri almalıdırlar. Ama İslam'ın imajına zarar vermeden... Bu konuda İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, geç kalmadan İslam ülkeleri dışişleri bakanlarıyla istişare için bir toplantı düzenleyerek gerekli tepki ve önlemleri birlikte almalarını sağlamasının en etkin ve en doğru yöntem olacağını düşünmekteyiz.”

  Törende, kan bağışı kampanyası yapıldığına da işaret eden Özgündüz, toplanan kanların Kızılay tarafından Pakistan'a gönderileceğini bildirdi. Özgündüz, “Kan verip can kurtarın” çağırısında bulundu. Özgündüz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cumhuriyet'in önemli ve güçlü kurumlarından biri olduğunu da vurgulayarak, şunları kaydetti:

  “Tutum ve davranışlarıyla ülkemizde milli birliğe ve kardeşlik duygularına ciddi katkılar yapabilme istidadına sahipken, asimilasyon uyandıran faaliyetleri, Cumhuriyetimizin nitelikleriyle bağdaşmamaktadır. Beklentimiz, içimize fitne atmaları değil, görevleriyle ilgili alanda toplum önderleriyle istişare yoluyla ülkemizin hayrına olan çözümler üretmesidir.”

  DİĞER KONUŞMALAR

  Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de kan bağışı kampanyasında elde edilen kanların uçakla Pakistan'a gönderileceğini belirterek, ”Bu kanlar Müslüman kardeşlerimizin şifası olacaktır” dedi. Küçükali, daha sonra Selahattin Özgündüz'e plaket verdi. Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan ise karikatür krizine ilişkin, “kin ve nefrete yer vermeden, hukuk düzenini bozmadan, demokratik haklardan vazgeçmeden, İslam'a ve Hazreti Muhammed'e sahip çıkacaklarını” söyledi.

  Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da bazı Avrupa ülkelerinde yayınlanan karikatürlere gösterilecek tepkilerin, provokasyonlara gelmeden demokratik ve meşru zeminde yapılması gerektiğini bildirdi.

  TÖRENDEN NOTLAR

  Konuşmaların ardından, Azerbaycanlı tiyatro sanatçısı Hilal Mahmutoğlu Hasanov ve Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kasıl Alcan yönetiminde Kerbela olayını anlatan “Gözyaşları Kurbanı” oyunu sahnelendi.
  Tören alanına, genç kızların siyah, erkeklerin ise siyah ve beyaz kıyafetlerle geldikleri görüldü.

  Oyunu izleyen genç kızlardan bazılarının fenalık geçirdiği görüldü. Bayılanlar, sedyelerle meydandan çıkarıldılar.
  Töreni, başta El-Cezire televizyonundan olmak üzere İngiltere ve Irak'tan gazeteciler ile İran, Kırgızistan, Azerbaycan ve Bosna-Hersek başkonsoloslukları yetkilileri de izledi.

  “Kan ver, hayat kurtar” sloganıyla düzenlenen kan bağışı kampanyasında ise Kızılay'dan yaklaşık 200 personel görev yaptı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı