Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da KCK'dan tutuklanan sayısı 49 oldu

  Hasan YILDIRIM/ İSTANBUL (DHA)
  08.10.2011 - 09:45 | Son Güncelleme:

  KCK operasyonu kapsamında mahkemeye sevk edilen 53 kişiden 16’sı daha tutuklandı, 1 kişi serbest bırakıldı. Böylelikle tutuklananların sayısı 49’a yükselirken, 4 kişi serbest kaldı.

  PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 56 kişi sabah saatlerinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Şüpheliler, soruşturma savcıları Bilal Bayraktar ve Adnan Çimen’in de aralarında bulunduğu 12 savcı tarafından sorgulandı. İfadelerin tamamlanmasının ardından 53 şüpheli, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler, mahkeme sürecinin uzamaması için 3 ayrı mahkemeye çıkartıldı. İlk grupta bulunan 19 kişiden 17’si tutuklandı, 2 kişi serbest bırakıldı, ikinci grupta bulunan 17 kişiden 16’sı tutuklandı, 1 kişi serbest bırakıldı, üçüncü gruptaki 17 kişiden ise 16’sı tutuklandı 1 kişi serbest bırakıldı. Böylelikle 53 kişiden toplam 49’u tutuklanmış, 4 kişi de serbest bırakılmış oldu. Tutuklananların arasında KCK’nın İstanbul il sorumlusu olduğu iddia edilen Mümtaz Aydeniz ile Avukat Gönül Erdem de bulunuyor. Polis araçlarına bindirilen 13 kadın tutuklu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne, 36 erkek tutuklu ise Metris Cezaevi’ne gönderildi. Öte yandan şüphelilerin yakınlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik grup, adliye önünde gece saatlerine kadar bekledi. Grup, mahkeme sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte adliye önünden ayrıldı.

  İKİ GÜNDE 86 KİŞİ TUTUKLANDI

  KCK operasyonu kapsamında dün adliyeye sevk edilen 43 kişiden 2’si savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 37’si ise çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmış, 4 kişi de serbest kalmıştı. Bugün tutuklanan 49 kişi ile birlikte İstanbul’da yapılan KCK operasyonu kapsamında dün ve bugün tutuklananların sayısı toplam 86’ya ulaştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı