Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da kar alarmı

  07 Ocak 2013 - 00:18Son Güncelleme : 07 Ocak 2013 - 18:23

  Meteoroloji'nin günler önce haber verdiği kar yağışı başladı. İstanbul beyaza büründü. THY'nin bazı seferleri iptal oldu. Türkiye'de 12 kentte ilde okullar tatil edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşlara "Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın" uyarısında bulundu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise İstanbul’da okulların tatil edilip edilmeyeceğiyle ilgili soruya, "Şu ana kadar da okularımızda eğitime ara vermemizi gerektirecek herhangi bir olumsuz hava şartıyla karşı karşıya değiliz" yanıtını verdi.

  12 KENTTE OKULLAR TATİL EDİLDİ

  İstanbul'da kar alarmı İstanbul'da kar alarmı
  İSTANBUL'DA TATİL EDİLEN OKULLAR KÖTÜ HAVA YÜZÜNDEN THY'NİN UÇUŞLARI İPTAL İLLERE GÖRE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

  Kar yağışı hafif şekilde devam ederken, park, bahçeler, yollar ve park halindeki araçlar beyaza büründü. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne ait karla mücadele ekipleri yollarda hazır bekletiliyor. Yetkililer kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
   
  İstanbul'da kar alarmı İstanbul'da kar alarmı İstanbul'da kar alarmı
  KAR İSTANBULLULARI TRAFİKTE YAKALADI İSTANBUL’DA UÇAKLAR KAYBOLDU İSTANBUL BEYAZA BÜRÜNDÜ

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara’nın doğusu ile Batı Karadeniz’de bugün öğle saatlerinden itibaren kar yağışı beklendiğini açıkladı. İstanbul’da kar yağışının bugün öğleden sonra ve yarın daha da kuvvetleneceğinin belirtilmesi yetkilileri alarm durumuna geçirdi.  

  İstanbul'da kar alarmı
  İSTANBUL GÜNE KARLA UYANDI ŞİLE’DE LAPA LAPA KAR ETKİSİNİ ARTIRDI KAR YAĞIŞI YURDU ESİR ALDI

  İstanbul Valiliği bir açıklama yaparak, kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için vatandaşlara “zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkmayın” çağrısında bulundu. Ayrıca, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları, kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmaları, trafik işaretlerine uyularak, don ve buzlanmaya karşı tedbirli olmaları istendi.

  İstanbul'da kar alarmı İstanbul'da kar alarmı
  ANTALYA’DA ÖNCE GÜNEŞ SONRA FIRTINA BÜNYAMİN SÜRMELİ UYARDI TAKSİM VE FATİH’TEN KAR MANZARALARI

  Topbaş: Hazırlıklıyız

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) dün düzenlediği basın toplantısında, İstanbulluları olası yoğun kar yağışına karşı uyardı. Topbaş, “Hazırlıklarımızı yapıp gerekli önlemleri aldık. Kent yaşamını olumsuz etkilememenin yolu, beraberce hareket etmektir. Kış şartlarında, hele kar ve yağmurlu havalarda trafiğe çıkanların çok daha dikkatli olması gerekmektedir” diye konuştu. Topbaş yaşlı, hasta ve hamile vatandaşlara karlı havalarda dışarı çıkmamaları ricasında bulunarak, “İstanbullular’ın desteğiyle kar yağışını kentte sıkıntısız bir şekilde atlatmayı arzu ediyoruz” dedi.

  Kar lastiği uyarısı

  Sürücüleri kar lastiği takmaları konusunda uyaran Topbaş, yoğun kar yağışında mümkün mertebe toplu taşıma araçlarının kullanılmasını önerdi. Topbaş, “Olası kar yağışına karşı 908 araç ve 2 bin 266 personelimiz hazır beklemektedir. Sokakta kalan insanlarımızın himayeye alınması çalışmaları yapıldı. 250 evsiz vatandaşımızı Metin Oktay Spor Tesisi’nde misafirimiz ediyoruz” bilgisini de verdi.   

  Alınan önlemler

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi,
  3 bin 500 km’lik yol ağında tedbir aldı.
  Metrobüs ve otobüs seferleri artırılacak, 1200 ek sefer düzenlenecek
  İstanbul Şehir Hatları vapurları, yoğunluğa göre ek sefer yapacak.
  Trafik ekipleri, kış lastiği uygulamasıyla ilgili denetim yapılacak.
  82 ayrı noktada 2 bin ton solüsyon 220 bin ton tuz depolandı.
  Kritik kavşaklarda 40 kurtarıcı 24 saat bekletilecek.

  Mutki'de yola çığ düştü

  Türkiye’de etkili olan soğuk hava ve kar yağışı doğuda hayatı felç etti. Bitlis’in Mutki İlçesi’nde de okullar 2 gün tatil edilirken, Bitlis-Mutki karayolu Karçinbaşı mevkiine çığ düştü. Kar kütlelerinin kapattığı yolun açılması için yoğun çalışma sürüyor. Van’da etkili olan fırtınanın devirdiği direkler yüzünden elektrikler kesilirken, ekipler onarım çalışmasını sürdürüyor.


   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 165 Yorum }
  • Kerim K. 8.1.2013 00:51:19
   Yarın tatilmiş. En azından can güvenliğimizi umursayan insanlar hala var.
  • Çağkan A. 8.1.2013 00:45:45
   Ben de altyapı sağlanana kadar bu tip durumlarda ara verilsin istiyorum. Sabah 8e sizin de iki saatlik sınavınız olursa anlarsınız beni
  • ma ... 8.1.2013 00:42:13
   Çağan K. Bu güvenliğin belediyelerce sağlaması daha doğru olur diye düşünüyorum.Alt yapı İstanbul da sıfır trafik derseniz yine aynı bir kar yağması bu sorunların aşılmasına engel değil.
  • ma ... 8.1.2013 00:30:09
   Burada ki arkadaşlara soruyorum eğer ki çözüm kar yağması ile çözülecekse buyurun İstanbul a her gün kar yağsın o zaman olur mu? Ben büyük şehir belediyesinin yetersizliğinden bahsediyorum bir kar yağışı İstanbul da felaketlere zorluklara fırsat vermemeli.
  • Çağkan A. 8.1.2013 00:28:26
   Sayın ma.. Bir gün o yol üzerinde çocuğunuzun başına bir şey gelirse böyle söylemeyin. Nitekim mesele okula gitme imkanının olup olmaması ile ilgili değil. Mesele okula gidiş yolunun ne kadar güvenli olduğu. Herkesin çocuğunun okulu mahallsinde değil.
  • ma ... 8.1.2013 00:23:10
   ÇağakanA.Konu eğitim olunca ben her türlü imkanları sağlar yinede o çocuğu okula gönderirim.Sizin için basit gördüğünüz o bir gün çocuğum için ise çok büyük kazançlar demektir.Hiç kimse göz göre göre çocuğunun can güvenliğini sarsacak bir harekette bulunmaz bulunamaz evet doğu imkanları zor olan yer
   
  Haberlergüvenlik kamerasıraporpilotuçak düştüRio Olimpiyat OyunlarıA Milli Basketbol Takımıkadro