Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da insan kaçakçılığı operasyonu

  A.A
  10 Ekim 2011 - 13:07Son Güncelleme : 10 Ekim 2011 - 13:09

  İstanbul'daki 36 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, sahte belgelerle insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 23 kişi, adliyeye sevk edildi.

  İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Almanya ve Yunanistan polisiyle ortak yürüttüğü 9 aylık teknik ve fiziki çalışma sonucunda, 3 gün önce gözaltına aldığı Mehmet Şerif A'nın elebaşılığındaki bir suç örgütü üyesi 23 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.
  İran, Irak ve Suriye uyruklu suç örgütü üyelerinin, yasa dışı yollardan yaptıkları insan kaçakçılığı yanı sıra, sahte pasaportlar, kimlikler ve belgeler düzenleyerek, Shengen vizesi isteyen ülkelerin konsolosluklarına başvurarak, aldıkları gerçek vizelerle özellikle Türk vatandaşlarını hava yolu ile Avrupa'ya çıkardıkları da belirlendi.
  Operasyonda, 153 adet sahte pasaport, 32 adet vize pulu, 66 adet mühür ve metal plaka, 3 adet soğuk mühür mengenesi, 100 adet boş kimlik belgesi, 4 adet dizüstü bilgisayar, 2 adet harç pulu, 2 adet sahte diploma, 12 adet sahte sürücü belgesi, 4 adet yazıcı makinesi, 4 adet kesme makinesi, sahte belgeler düzenlemek için toplandığı sanılan 6 bin 350 Dolar, 2 bin 100 Avro, 2 bin 500 TL ve 10 gram esrar maddesi, 204 gram da uyuşturucu madde ele geçirildi.
  Bu arada, suç örgütünün dün Sultangazi'deki gecekondu yangınında ölen ve yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalıştıkları belirlenen 7 kişi ile ilişkisinin olup olmadığının araştırıldığı bildirildi. Emniyet yetkilileri, önleyici hizmetler amacıyla vatandaşlara, yeni kiracı geldiği zaman yabancı uyruklu oldukları anlaşılan kişileri polise ihbar etmelerini önerdi.
  Emniyette işlemleri tamamlanan 23 kişi, daha sonra 'göçmen kaçakçılığı yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı