GeriSeyahat İstanbul'da büyük organizasyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
İstanbul'da büyük organizasyon

İstanbul'da büyük organizasyon

İstanbul, 30 Haziran – 4 Temmuz 2010 tarihlerinde yine tüm dünyada tanınan önemli bir festivale ev sahipliği yapacak.

7. Uluslararası İstanbul Tango Festivali, bu yıl da 50’ye yakın ülkeden dansçıların katılımıyla, nefes kesen Arjantinli tango dansçı ve eğitmenlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen festivalin en önemli özelliklerinden biri, Arjantin Büyükelçiliği tarafından da resmi bir organizasyon olarak tanınması ve tangonun anavatanından da aynı desteği alabilmesi.

Medeniyetlerin buluştuğu yerde, İstanbul’da, dört gün sürecek bu organizasyonda dans geceleri, şehrin zengin kültürel mirasına ışık tutan mekanlarda gerçekleşecek.

7. Uluslararası Tango Festivali’nin dili sadece tango değil. Dansla farklı kültürleri bir araya getirirken; kendi kültürel zenginliğine de seçtiği mekanlarla anlatmak istiyor. Festivalin yabancı katılımcıları, dans ederken, şehri ve zengin tarihini yakından tanıma fırsatı buluyor.

El Encuentro’nun kurucu-eğitmenleri ve festivalin sorumluları Şule ve Aydoğan Arkış: “Yedi yıldır düzenlediğimiz Uluslararası İstanbul Tango Festivali, artık dünyanın en ünlü tango organizasyonları arasında yer alıyor. Dansçılar ve eğitmenler bir yıl önceden yaptıkları programlarına İstanbul’u da ekliyorlar. Geçtiğimiz yıl, 46 ülkeden yabancı katılımcı ağırladığımız organizasyonumuzun sadece derslerine değil, gecelerine de rekor bir ilgi oldu. Festivale dört yıl üst üste gelen konuklarımız bile var. İstanbul’dan ve tarihinden çok etkilendiklerini söyleyen konuklar, gördükleri yakınlık ve misafirperverlikten de son derece memnun. Milonga olarak adlandırdığımız dans gecelerimizde geçtiğimiz yıl, yaklaşık  1000 kişi, tarihin büyülü atmosferinde, dünyaca ünlü canlı tango orkestralarının eşliğinde dans etti. Bu festivali organize etmekteki amacımız sadece tangoseverlerin dansını geliştirmek, farklı kültürleri bir araya getirmek, dünyanın en ünlü tango eğitmenlerini, dansçılarını ve orkestralarını İstanbulla buluşturmak değil, aynı zamanda medeniyetlerin buluştuğu bu şehrin tanıtımına katkıda bulunmak.”

Festival programında her an dans var

Festivalin bu yılki dansçı ve eğitmenleri, Sebastian Arce – Mariana Montes; Mariano “Chico” Frumboli – Juana Spulveda; Adrian Veredice – Alehandra Hobert; Damian Rosenthal – Celine Ruiz; Ruben – Sabrina Veliz.

İstanbul’un en köklü tango okullarından biri olan El Encuentro tarafından düzenlenen “7. Uluslararası İstanbul Tango Festivali”, 30 Haziran’da Dalyan Kulüp’te başlıyor.

Açılış galası 1 Temmuz Perşembe günü, Adile Sultan Sarayı’nda ustaların festival açılış danslarıyla başlayacak. Bu yıl, El Encuentro’nun katılımcılara ve tangoseverlere bir de sürprizi var. İlk gece, okulun yeni tango orkestrası “La Ideal”’’in genç ve birçoğu eğitmen tango dansçılarından oluşan ekibinin canlı performansı eşliğinde dans edilecek.
Sabrina ve Ruben Veiz; Mariano “Chico” Frumboli – Juana Spulveda’nın gösterilerin ardından, Utku Kuley ve Setenay Ersoy sahne alacak.

2 Temmuz Cuma, Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki milonga Adrian Veredice – Alehandra Hobert; Damian Rosenthal – Celine Ruiz’in gösterisiyle başlıyor. Ardından Cecilia Piccini ve Ali Alper Özdemir’in performansı izlenebilecek.  Gece katılımcıların danslarıyla renklenecek.

3 Temmuz Cumartesi, festivallerin en tanınan çifti Sebastian Arce – Mariana Montes, beklenen açılış dansıyla 1001 Direk Sarnıcı’nın büyülü atmpsferine renk katacak. Şov, Elif Ömüriş ve Yener Altıparmakoğulları’nın gösterisiyle devam edecek. Gecenin sonunda festival sona erecek.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle