Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'da Büyük Alevi Kurultayı

  Hürriyet Haber
  08 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mayıs 2000 - 00:01

  İstanbul, 14 - 15 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanından gelecek 2 bini aşkın Alevi inanç önderine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. CEM Vakfı’nca ikincisi düzenlenecek ‘‘Anadolu İnanç Önderleri Toplantısı’’na katılması beklenen konuklar, dört gün Aleviliğin geçmişini ve geleceğini sorgulayacak.

  Dede, baba ve ozanlar çerçevesinde inanç kümelerini uluslararası düzeyde ilk kez bir araya getirmesiyle de büyük önem kazanan toplantıya Bulgaristan, Almanya, Fransa, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Hollanda, İngiltere, Yunanistan ve Arnavutluk'un yanısıra Avustralya ve Kanada'dan da Alevi dedeleri katılacak.

  Üç günde 12 oturum yapılacak

  Toplantıya CEM Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan başkanlık yapacak. Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak'ın danışmanlığını yaptığı kurultayda, 12 oturum gerçekleştirilecek. Prof. Dr. İrene Melikoff, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Cahit Tanyol ve Prof. Dr. Oktay Efendiyev gibi ünlü bilim insanları da oturumlara başkanlık yapacak.

  Toplantı yüzyıllardır Alevilik’e önderlik etmiş inanç temsilcilerinden temel bilgilere ulaşmayı ve onların fikirlerini birinci elden derlemeyi de hedefliyor. Bu aşamada, Alevi inanç önderleri arasında yer alanlara daha önce gönderilen soruların yanıtları da toplanacak. Dedelere 170, babalara 180 ve ozanlara ise 101 soru yöneltilmişti. Bu sorulara verilecek cevaplar sonucunda Aleviliğin günümüzdeki anlamı ve kapsamı hakkında bazı temel ortak yönlerin belirlenmesi sağlanmış olacak.

  Taksim Atatürk Kültür Merkezi'nde başlayacak olan kurultay, Yeni Bosna Koca Ahmet Yesevi Kültür ve Cem Evi'nde sürecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı