İstanbul'a yeni bir metro hattı geliyor

24 Temmuz 2013 - 00:56Son Güncelleme : 23 Temmuz 2013 - 15:14

MECİDİYEKÖY-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik dev metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak hat daha sonra Kabataş’a kadar uzatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımı daha başlıyor. ’Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi’ uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı" denildi.

3 AYRI RAYLI SİSTEME ENTEGRE OLACAK

Açıklamaya göre Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey de de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

KABATAŞ’A KADAR UZATILACAK

İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

İSTASYONLAR

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

MAHMUTBEYDEN YOLCULUK SÜRELERİ

Mecidiyeköy 26 dakika

Sarıyer Hacıosman 45 dakika

Yenikapı 39,5 dakika

Üsküdar Marmaray 48,5 dakika

Kadıköy Marmaray 52 dakika

Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika

Çağlayan-Gaziosmanpaşa 13 dakika

Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 dakika

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
 • gökçe möröy 23.7.2013 15:29:04
  Bizim herşeye karşı olduğumuzu sananlar var. Doğaya minimum zarar verecek projelere herkes destek veriyor ama doğayı katleden projeye karşı çıkarız, örneğin 3.köprü gibi. Gerçek çözüm olan toplu taşıma ve doğru yere metro projelerine her zaman destek oluruz.
 • selami bozdemir 23.7.2013 15:20:32
  hadi bunada karşı çıkın hadi ne duruyorsunuz gelsin yorumlar.artık şu gerçeği görün kafanızın bir köşesine lütfen yazın.hayallerinizin bittiği yerde AK parti gerçekleri başlar.durmak yok yola devam hedef 2023 Türkiyesi .
 • tc mode temp 23.7.2013 15:13:20
  DAHA ÖNCE YAZDIM..MECİDİKÖY METRODAN İNİNCE..34A BİNİP KADIKÖY'E GEÇECEKSİN..HOOOP..TRAFİĞİN TAM ORTASINDASIN..SAĞDAN..SOLDAN VIZIR VIZIR ARABALAR GEÇİYOR ORADAN GEÇİP.SAĞ KALMAYI BAŞARABİLİRSEN..ÜSTE ÇIKIP AKTARMA YAPABİLİYORDUN.ALT GEÇİT YAPTILAR..PLANLAMACILARI LÜTFEDİP MERCEDESTEN İNDİLER DE
 • Osman D 23.7.2013 15:10:00
  Düşünenlerin, yapanların ellerine sağlık. İstanbul'da bu işler çok geç kaldı. Artık sanırım şehiriçi ulaşımda bıçak kemiğe dayandı ki yetkililer harekete geçti. Teşekkürler. Ancak yetmez. Artarak devam etmeli.
 • tc mode temp 23.7.2013 15:01:08
  GEÇEN YOLUM DÜŞTÜ..PENDİK'TEN... KARTAL METRO'YA GEÇEYİM DEDİM...5DK. LIK YER..SICAKTA...TAM 20 DK..DÖNDÜM DURDUM..EN SONUNDA ABLA BURADAN METRO'YA ARABA BULAMAZSIN DEDİLER..BAĞLANTILAR OLMAYINCA NE YAPARSAN YAP..KİM PLANLIYOR BUNLARI..LUX ARABASINDAN İNMEDEN PLANLAMA YAPANLAR MI??
 • A. Murat Akkemik 23.7.2013 14:59:14
  Nihayet avrupa standartlarından iyi metromuz oluyor. Çok daha ucuza olabilecekken eski siyasetçiler yapmadı sağ olsun bu hükumet yapıyor bunları...
 
Haberlerdarbe girişimiFenerbahçeMonacodarbe15 Temmuz 2016ohalTürkiye