Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'a Ilıcak gülleri

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  FP'li İstanbul Belediyesi, kenti FP milletvekili Nazlı Ilıcak'ın eşi Emin Şirin'in temsilcisi olduğu Fransız şirketinden ithal ettiği güllerle donatacak. 130 bin gül fidesi için 260 bin dolar ödendi.

  İstanbul artık tarihi simgesi lale yerine Fransa'dan ithal edilen dayanıklı güllerle donatılacak. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fransa'daki gül bahçelerinden esinlerek İstanbul'un meydan ve ana caddelerine 130 bin adet 100 çeşit gül dikecek.

  FİDESİ 2 DOLAR

  İstanbul Belediyesi'nin dikeceği güller, İstanbul milletvekili FP'li Nazlı Ilıcak'ın eşi Emin Şirin'in temsilcisi olduğu Fransız Meillan firmasından ithal edildi.

  Dünyaca ünlü gül üreticisi Fransız Meillan firmasının Türkiye'deki satıcısı olan Gardenya fidanlık ve çiçekcilik firmasının sahibi Ricardo Disperati, ‘‘Gül dünyada yeniden keşfediliyor. İthal ettiğimiz güller, üzerinde genetik çalışmalar yapılmış, klasik güllerin dışında bir bitkidir. Bizim doğamızda olan yabani gül, yani kuşburnu türüdür. Dayanıklıdır, çok az bakım ister, hastalığa yakalanmaz ve sekiz ay açar’’ dedi.

  Disperati, İstanbul Belediyesi'nin açtığı ihale sonucu getirdikleri gül fidelerinin tutarının 260 bin dolar olduğunu bildirdi. Disparati, ‘‘Bir fidesi 2 dolara malolan her renkteki dayanıklı güller, İstanbul'un doğasını sevdi’’ diye konuştu.

  15 AĞAÇ SÖKÜLDÜ

  Göztepe Parkı'nda 15 ağaç ile 60 süs çalısının sökülerek kazanılan yerde yeni bir gül bahçesi projesi uygulanıyor. Projenin çevre düzenlemesi ve otomatik sulama sistemleriyle birlikte 450 milyar liraya malolması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı