Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'a getirilen çocukların durumunun iyi olduğu açıklandı

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2005 - 17:47Son Güncelleme : 31 Ekim 2005 - 17:47

  İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Tahsin Kırtman, Malatya Çocuk Yuvası'nda kötü muameleye maruz kalan ve dün İstanbul'a getirilerek Semiha Şakir Çocuk Yuvası'na yerleştirilen 33 çocuğun, sakin ve mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürdüklerini söyledi.

  Semiha Şakir Çocuk Yuvası'nda basın toplantısı yapan Kırtman, sağlıklı ve nezih bir mekana getirilen çocukların dün banyoları yaptırılıp temiz çamaşırlarının giydirildiğini ve aperatif kahvaltıları da yaptırıldıktan sonra uykuya yatırıldıklarını belirtti.

  Çocukların dünkü şaşkınlıklarını üzerlerinden attıklarını ifade eden Kırtman, “İntibakları her geçen saat daha olumlu şekilde artıyor. Şu an sükunet içindeler, mutlular. Mutlulukları gün geçtikçe artacak. Kurumumuz bunu sağlayacak güçte ve donanımdadır. Arkadaşlarımız bu yönde çalışmalarını sürdürüyorlar” diye konuştu.

  Kırtman, rehabilite edilmek amacıyla getirilen çocukların 2-3 ay burada kalacaklarını hatırlatarak, “Bugün itibarıyla normalleşmeye döndürme çalışmalarına başladık. Uzmanlarımız, psikologlarımız, belki psikiyatrların yardımlarıyla çalışmalar sürecek. Çocukların mutluluğunu, normalleşmelerini sağlayacağız” dedi.

  Semiha Şakir Çocuk Yuvası Müdürü Hülya Sözlü de Malatya'dan getirilen çocukların sabah genel bir sağlık kontrolünden geçirildiklerini ifade ederek, “Sabah oyunlarını oynadılar. Öğle yemeğini yedikten sonra banyoları yaptırıldı, uykuya yatırıldılar. Düne göre daha sakinler. Yadırgamadan kaynaklanan bir huzursuzlukları vardı, şimdi daha sakinler” diye konuştu. Hülya Sözlü, çocuklara geçmişte yaşamış oldukları olumsuzları unutturmak, geçmişin izlerini silmek veya en aza indirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi. (AA)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı