Gündem Haberleri

  İstanbul'a asfalt geri dönüşüm tesisi

  A.A.
  07.07.2007 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Kazınmış asfaltın yüzde 100 geri dönüşümünü sağlayan tesis, İstanbul'da törenle hizmete girdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSFALT'ın Ümraniye Asfalt Fabrikası bünyesinde kurulan tesisin açılışında konuşan Kadir Topbaş, göreve geldikleri 3 yıl 3 ay boyunca mesai arkadaşlarıyla birlikte 24 saat çalıştıklarını söyledi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, asfaltın kent ve ulaşımın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirterek, bugüne kadar kentte hep üstü üste asfaltlama yapıldığını, bu sebeple İstanbul'da “apartmanların çıkılır değil, inilir hale” geldiğini, kendilerinin ise kazıma işlemi başlattığını bildirdi.

  Kazınan asfaltın mobil sistem sayesinde yerinde yeniden dönüştürülerek kullanıldığını anlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu:
  “Bunun dışında TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi ile İSFALT'ın katkılarıyla sabit geri dönüşüm tesisi kurduk. 600 bin YTL'lik bir yatırımla, yıllık sadece ekonomiye 23 milyon YTL katkı sağlayacağız. Tesiste günde 60, yılda ise 550 bin ton asfaltın yeniden yüzde 100 geri dönüşümü sağlanacak.”
  Kadir Topbaş, kaldırımlarda da asfalt kullanmak üzere deneme çalışmaları yaptıklarını bildirdi.
  İSFALT Genel Müdürü Çağatay Kalkancı da, geri dönüşüm yöntemiyle asfalt üretiminin AB ülkelerinde büyük önem kazandığını anlatarak, bu yıl 4 milyon ton asfalt üretmeyi hedeflediklerini söyledi.
  Konuşmaların ardından Kadir Topbaş, tesisten elde edilen geri dönüşümlü asfaltı, asfalt serme makinesini kullanarak, tesisin önündeki yolu asfaltladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı