Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul'a 55 yeni tramvay geliyor

  Hürriyet Haber
  04 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 04 Temmuz 2001 - 00:01


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş., kentte mevcut tramvay hattı ile inşa edilecek olanlarda kullanılmak üzere 55 adet yeni tramvay aracı satın aldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, Kanada'nın Bonbardier firmasından satın alınan araçlara ilişkin sözleşmenin geçen hafta imzalandığını bildirdi.

  Halen Sirkeci-Zeytinburnu hattında çalışan araçların tramvay aracı değil, hızlı giden ''hafif metro aracı'' olduğunu belirten Bozdoğan, ''Bu hatta daha konforlu, hafif ve düşük tabanlı araçlara ihtiyaç duyulduğu için bu araçları satın aldık. Yeni araçlar klimalı ve yolcu kapasitesi mevcut araçlardan daha yüksek'' dedi.

  Bozdoğan, Sirkeci-Zeytinburnu tramvay hattında 45, Aksaray-Yenibosna-Esenler arasındaki hafif metro hattında 60 olmak üzere toplam 105 aracın çalıştığını, yeni araçların gelmesiyle birlikte, kademeli olarak bu araçların hafif metro hattına çekileceğini söyledi.

  İLK ARAÇ 14 AY SONRA KULLANILACAK

  Rafet Bozdoğan, böylece eldeki araçların Aksaray-Zeytinburnu-Yenibosna-Havaalanı hattı ile Yenikapı-Aksaray arasında kullanılacağını, yeni araçların da mevcut hattın yanı sıra, daha sonra yapılacak olan Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar, Vezneciler-Sultançiftliği ve Sirkeci-Kabataş-Beşiktaş hatlarında kullanılacağını anlattı.

  Araçların hazine garantisi olmaksızın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin garantörlüğünde, Avusturya'dan Creditanstal A.G., Kreditanstal für Weideraufbau ve Bayerische Landsbank Girozentrale ile 7 Haziran 2001 tarihinde yapılan dış kredi anlaşması ile 85 milyon Euro'ya alındığını belirten Bozdoğan, kredinin 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vade ile taksitler halinde ödeneceğini belirtti.

  Bozdoğan, 4 araçtan oluşan ilk araç grubunun 14 ay sonra teslim edileceğini, daha sonra teslimatların her ay 4 araç olmak üzere süreceğini bildirdi.

  DURAKLAR YENİDEN DÜZENLENECEK

  Bu arada Bozdoğan, mevcut tramvay duraklarının yeni alınan düşük tabanlı araçlara uygun olmaması nedeniyle yeniden düzenleneceğini de belirtti.

  Böylece fiziksel engelli vatandaşların da bu ulaşım araçlarından daha rahat faydalanacaklarını kaydeden Bozdoğan, yeni araç talebinin olması halinde de aynı firmadan bu talebin karşılanacağını sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı