Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul Yazıları

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bisikletin İstanbul serüveni

(...) Bir tarafta yenilikleri hemen yaşamına geçirmek isteyen dönemin modern gençleri, diğer tarafta onu burun kıvırarak karşılayanlar, hatta ‘‘şeytan icadı'' olmakla suçlayanlar... Abdülcanbaz'ı, Turhan Selçuk'un unutulmaz, sevimli çizgi kahramanını, herkes hatırlar. ‘‘Bir Velosipet Olayı'' adını taşıyan macerası da tıpkı Abdülcanbaz gibi sevimli. Bu serüvende Abdülcanbaz, Paris'ten hediye olarak gelen velospide arkadaşlarının meraklı bakışları önünde biner. Çok kısa bir süre sonra da ilk bisikletli olarak İstanbul sokaklarında tur atmaya başlar. Ne var ki kıskanç Gözlüklü Sami, onu Osmanlı Meclisi Mebusanı'na şikayet eder. Tabii Abdülcanbaz bisikletiyle birlikte tutuklanır. Mahkemeye çıkarıldığında hem bisikletinin, hem de kendisinin savunmasını yapmak zorundadır. Ama işler ters gider ve cezaya çarptırılmaması için arkadaşları tarafından kaçırılarak dağ başındaki bir eve götürülür. Aylar geçtikten sonra evin sahibi son gelişmeleri öğrenmek için şehre iner ve gördükleri karşısında donup kalır. Çünkü herkes bisikletlerinin üstünde yeniliğin tadını çıkarmaktadır.

Çizgi romandaki gibi bisiklet belki hemen aklanmadı. Ama 1800'lü yılların sonunda İstanbul sokaklarındaki saltanatını yaşamaya başlamıştı bile. Bakırköy, Yeşilköy, Tarabya, Şişli, Fenerbahçe, Adalar, Taksim... Bisikletleri üzerindeki çılgın gençleri artık her yerde görmek mümkündü. Küstah, şımarık, arsız olarak adlandırılma pahasına onlar, cesurca yaşama meydan okumayı tercih etmişlerdi bir kere. Şamran Hanım'ın kantosu o günkü durumu esprili bir şekilde gözler önüne seriyor.

Ey dizim, ey bacağım

Cumaya ne yapacağım

Ne aksi makine bu

Tekme ile kıracağım

Kabahat bende değil

Hep o telgraf direğinde

O kadar varda dedim

İlişdi durdu yerinde

Hopla hopla hendeği atla

Haydi hop hop hop

Alert!

Dar ceket, şık tuvalet

Arabacı dikkat et!

Ya kadınlar? Onlar Şamran Hanım kadar cesur değillerdi elbette. Ancak Cumhuriyet yıllarında kavuşabildiler bisikletlerine. Ve kısa bir süre içersinde bisiklet sporu yaygınlaştı; bisiklet yarışları düzenlendi, resmi törenlerin ve kutlamaların bile başlıca simgesi bisikletti artık (...)

Gökhan Akçura'nın 'Bisiklet' kitabından

Coliseum Life Dergisi


Bunları da Beğenebilirsiniz