Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul Yazıları

  Hürriyet Haber
  29 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Temmuz 1999 - 00:01

  Rumelihisar

  Rumelihisar'da 38 adet sokak vardı. Rumelihisar köyünün sınırları içinde, yani Zincirlikuyu'dan Maslak yolunu takip ederek Kanılkavak suyunun kaynağına ve oradan Baltalimanı deresi ile sahile kadar uzanan bu büyük alan içinde 1956 yılında sadece 80 adet izinsiz yapılmış kır evi, gecekondu, çiçek serası gibi yapı bulunuyordu. Sonra valilik, kaymakamlık, milli emlak müdürlüğü, belediye ile vakıflar idaresinin gözleri önünde bazı açıkgözler tarafından bu alanın bir kısmı zamanla gasp edilerek yağmaya uğradı, paylaşıldı ve gecekondu yapmak isteyenlere parça parça bu açıkgözler tarafından satılarak Rumelihisar topraklarında binlerce gecekondu yapılmış oldu.

  Bu toprak yağması, yer çevirip sahip olma hareketine hiçbir Rumelihisarlı kişi karışmadı. Fakat İstanbul Üniversitesi Kampüs adı altında, Avcılar Köyü ve oradan da Edirne'ye kadar uzandığı yetmiyormuş gibi, gelip Kekik Tepesine İşletme Fakültesinin konferansı binası ihtiyacının karşılanması gerekçesi ile büyük bir beton yığınını ruhsat almadan kondurdu. Onu gören Boğaziçi Üniversitesi durur mu? O da hemen Şehitlik mezarlığının uzantısı olan mezarları yol makinesi ile dümdüz edip bir de duvar çekti ve burasıda benim olacak dedi. Böylece köyün bir eski mezarlığı ve Boğazın ön gürünüm güzelliği halka kapandı, yok edilmiş oldu.

  Köydeki bakkalların şehirden aldığı mallar ile, halkın ucuz olsun diye toptancıdan aldığı erzak veya eşyası, Eminönü Yemiş İskelesi civarından, her gün kalkan ve pazarkayığı denen büyükçe bir tekne ile getirilirdi. Pazarkayıkları Boğaziçi köylerinin taşıma işlerini gören araçlardı. Bu pazarkayıkları önceleri yelken ve kürekle gidip gelirken, motorun icadından sonra taka denilen tekneler gibi motorlu olmuştu. Fakat sahilyolunun açılması ve özellikle kara taşımacılığının gelişmesi ile bunlar da tarihe karıştı.

  Bugün Hisarüstü denen yer, yani PTT bürosu ve cami olan yerin arkasındaki düzlük, köyün harman yeri idi. Ekini olanlar mahsülü getirir orada harman döverlerdi. (...)

  (Rumelihisar.)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı