« Hürriyet.com.tr

İstanbul Yazıları

Hürriyet Haber
X

Çukurcuma semt dokusu

(...) Antikacıların toplu olarak faaliyet gösterdiği Horhor ve Mecidiyeköy'deki çarşıların aksine Çukurcuma'daki küçücük mahallenin büyüyerek genişlemesi, ilgi çekmesi ve talebin artmasının nedenlerine bakılacak olursa, öncelikle buranın eski Osmanlı mahallesi dokusunu koruyarak günümüze ulaşması ve geçmişte olduğu gibi bugün de burada faaliyet gösteren esnafın buna özen göstermesi gelmektedir.

(...) Günümüzde değişen yalnızca, eskici ve hurdacıların modern anlamdaki temsilcilerinin ‘‘antikacı’’ olarak adlandırılması ve ticareti yapılan malların çeşitliliğidir. Antika olarak nitelenen objenin yanında yeni ve estetik açıdan hoş gelebilen objeler de satılabilmektedir bu dükkánlarda. En önemlisi de belki burayı diğer merkezlerden farklılaştıran özelliği, Anadolu'ya özgü ahşap mimari parçaların farklı bir anlayış ile ele alınarak yabancılaştırılması ve yepyeni bir işlevle kullanılmak amacıyla satılmasıdır. Antikacı olarak adlandırılan ‘‘modern’’ esnafa karşılık özellikle Ağa Camii Caddesi ve çevresindeki dükkánlarda geçmişteki eskici geleneği sürmektedir.

Meydanda bulunan dükkánların çoğu 1960'larda da vardı, ancak yerleşik eskici, bakkal ve lokanta olarak. 1920'lere ait Pervititsch tarafından çizilen sigorta planlarında Çukurcuma'ya ait paftada makina atölyesi olarak gösterilen yer bugün de olduğu gibi benzinciydi ve yine bugün olduğu gibi para bozdurulurdu. Eski eşyalar, giysiler, ayakkabılar o dönemde gezgin eskicilik yapan Çingeneler tarafından toplanarak getirilir ve saat 11'de açık pazar kurulurdu. Açık pazar buradaki esnaf haricinde çevreden ve Kapalıçarşı'dan esnafa da sesleniyordu. Ayrıca boyunlarına asılı geniş sepetleri ve eşekleriyle gelen şimdilerde ancak eski gravürlerde görebildiğimiz zerzavatçıların da geldiğini belirtiyor Tuncay Bey.(...)

(İstanbul Dergisi. Nisan 1995)

Kaynak: