İstanbul ve Gaziantep el ele verdi, Hannover’de 13.5 dönüm halı döşedi

Sadi ÖZDEMİR
17 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 2011 - 02:16

Türkiye hem el hem de makine halısında dünya liderliğine oynuyor. Hannover’de düzenlenen ‘halı ve yer döşemeleri’ fuarı Domotex’te toplam 13 bin 550 metrekarelik alan kiralayan Türk halıcıları, bu rakamla ikinci kez birinci olmayı başardı. Hedef ihracatta da bu yıl Çin’i geçip ikinciliğe oturmak.

HANNOVER’de düzenlenen dünyanın en büyük halı ve yer döşeme fuarı Domotex’te Türk halıcıları, 13 bin 550 metrekarelik stand alanıyla bu yıl da birinciliğini korudu. Fuara bu yıl 127 Türk firmasının katıldığını belirten İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, “İstanbul, el halısında dünyanın en güçlü merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Gaziantep ise makine halısı üretiminde Belçika’nın tahtını sarstı. Türkiye, halı ihracatında Belçika ve Çin’in ardından dünya üçüncülüğüne yerleşti. 2010’da 1.3 milyar dolar ihracat yaptık, 2011’de yüzde 20 artış sağlarsak, Çin’i geçip ikinci olacağız” dedi.

Belçika değerde birinci

Belçika’nın yılda 2 milyar dolarlık halı ihracatı yaptığını belirten İbrahim Yılmaz, şunları söyledi: “Ancak, metrekare bazında ve üretim kapasitesi olarak Türkiye Belçika’yı geçmiş durumda. Belçika marka ve tasarım gücüyle ürettiği makine halısını bizden daha iyi fiyata sattığı için değerde dünya birincisi. İHİB, düzenlediği yarışmalarla Türk halı sektörüne genç tasarımcılar kazandırıyor. Tasarım-marka eksenli gelişmeleri teşvik ediyoruz. Biz de ürettiğimiz halıların daha iyi fiyatlara satılmasını ancak tasarımla ve markalaşmakla sağlayabiliriz. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.”

İstanbul’da fuar yapacağız

Dünyada yıllık toplam halı ticaretinin 11.6 milyar dolar olduğunu belirten Yılmaz, bu ticaretin büyük ölçüde Hannover Domotex Fuarı’nda şekillendiğini anlattı. Yılmaz, İHİB olarak İstanbul’da büyük bir halı fuarı organize etmek için çalıştıklarını da vurguladı. Yılmaz, şöyle konuştum: “Eskiden Sirkeci’de uluslararası nitelikte, dünyanın en değerli el dokuması ve antika halılarının alınıp satıldığı bir piyasa (borsa) vardı. 1945’te bu borsa kapatıldı. El dokuması ve antika halıların Türkiye’ye girişi serbest bırakılırsa, sadece bu alanda 1 milyar dolarlık bir halı piyasası daha oluşur. Türkiye dünya el dokuma ve antika halı ticaretinin merkezi haline gelir. Biz bir halı hastanesi kurmaya hazırız. Hükümetimiz gümrük mevzuatında gerekli değişiklikleri yaparsa hem istihdama hem de kayıtlı ticarete kapı açmış olur.”

İstanbul ve Gaziantep el ele verdi, Hannover’de 13.5 dönüm halı döşedi

Antika sokmak bile yasak, el halısı böyle korunamaz

TÜRKİYE’ye yurtdışından antika bir Türk halısını bile sokmanın yasak olduğunu vurgulayan İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu: “Türk el halıcılığını korumak için ithalatı kısıtlayan kararlar alınmış. Ancak artık bunun anlamı kalmadı. Çünkü el halıcılığı en fakir ülkelerde gelişir, refah seviyesi yükselen ülkelerde biter. Türkiye’de de böyle oluyor. Bu durumda Türkiye’nin el halıcılığında bölgesel üretici değil uluslararası ticaret merkezi olmak için çalışması lazım. ”

Gaziantep’te halı üreten 150 firma var

GÜNEYDOĞU Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan, birliğine bağlı firmaların 2010’da 903 milyon dolarlık makine halısı ihracatı yaptığını söyledi. Kaplan, “Gaziantep’te şu anda halıda 150 üretici firma var. 317 tane de ihracatçı firma oldu. Geçen yıl 110 ülkeye halı ihracatı yaptık” dedi. Domotex Fuarı’nda bu yıl çok daha fazla ilgi gördüklerini anlatan Salahattin Kaplan, “Makine halısı üretiminde doğrudan istihdam 15 bini buldu. Bir o kadar da yan sanayimizde çalışıyor. Sadece halılarımızın püskül ve saçakları için 2 bin aileye iş veriliyor” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı