KAYSERİ HABERLERİ

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen:

AA / Mustafa Önal
13.12.2014 - 13:57Son Güncelleme :

- "İki dudak arasında kişi hak ve hürriyetleri konusunda karar veren insanlara, gerçekten yargının, adaletin ekmek, hava, su gibi ihtiyaç olduğunu, bir gün kendilerine de lazım olabileceğini anlatabildiğinizde, hissettirdiğinizde, yargı üzerindeki korkuyu, baskıyı kaldıramasak da azalttığımızda buralarda yargılanmaktan insanlar korkmamalıdır"

AA / Mustafa Önal

KAYSERİ (AA) - İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen, "İki dudak arasında kişi hak ve hürriyetleri konusunda karar veren insanlara, gerçekten yargının, adaletin 'ekmek, hava, su' gibi ihtiyaç olduğunu, bir gün kendilerine de lazım olabileceğini anlatabildiğinizde, hissettirdiğinizde, yargı üzerindeki korkuyu, baskıyı kaldıramasak da azalttığımızda buralarda yargılanmaktan insanlar korkmamalıdır" dedi.

Şen, Türk Hukuk Enstitüsü Kayseri Şubesi ile Kayseri Barosu tarafından Kayseri Adliye Sarayı Konferans Salonunda düzenlenen konferansa katıldı.

Dürüst yargılanmanın önemine dikkati çeken Şen, "Dürüst yargılanma hakkına gerçek anlamda her bireyin eşit şekilde sahip olabilmesi sağlanmalıdır. Önemli olan yargılanmak değil, yargılanmaktan kimse korkmasın, soruşturulmaktan korkmasın" diye konuştu.

Yargı mensuplarının karar alırken hiçbir kurum, kişi ve olayların etkisinde kalmamaları gerektiğine vurgu yapan Şen, şöyle devam etti:

"Hakimin, savcının, avukatın iç dünyasında da tarafsız olabilme kabiliyetine, politize olmaması gerektiğine, bir yerlere hizmet etmeyip adalete, dürüst yargılamaya, bireyin hak ve hürriyetini korumaya hizmet etmesi gerektiği bilincine sahip hukukçuları, hukuk fakülteleri sayısını yüzleri aşacak şekillere getirmekten ziyade gerçekten sindirmiş, hazmetmiş hukukçular olarak donatabilmek imkanına sahip bir ülke olduğumuzda, bu insanları yetiştirebildiğimizde hukukumuz daha iyi noktalara gelecek."

Dürüst yargılama olduğu sürece insanların adaletten korkmasını gerektirecek bir durumun olmayacağını belirten Şen, sözlerini şöyle tamamladı:

"İki dudak arasında kişi hak ve hürriyetleri konusunda karar veren insanlara, gerçekten yargının, adaletin ekmek, hava, su gibi ihtiyaç olduğunu, bir gün kendilerine de lazım olabileceğini anlatabildiğinizde, hissettirdiğinizde, yargı üzerindeki korkuyu, baskıyı kaldıramasak da azalttığımızda buralarda yargılanmaktan insanlar korkmamalıdır. Dürüst yargılanma hakkı yargı mensuplarının ve avukatların bağımsız, tarafsız bir şekilde adalet adına yargılama yapıp yapamadıklarının tespitidir. Adil yargılanma ise şeklen bir anlamda adaletin orada sağlandığı görüntüsünün çizilmesidir. Dürüstlük bundan öte ve yüce kavramdır. Önemli olan bunun sağlanmasıdır."

Konferansa, Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, yargı mensupları, avukatlar, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şen: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:45
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:37
  • Akşam
   18:02
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı