"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

İstanbul’un su gurmeleri

Dün de söylediğimiz gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul tam bir su şehriymiş. Kaynak suları atlı sakalarla meraklısına ya da sucu dükkanlarına taşınır ve böylece alıcıya ulaştırılmış. İstanbul’un su tiryakileri sadece şehrin kaynak sularıyla da yetinmezmiş ayrıca. Kervanlar ve gemilerle uzak şehirlerden ve memleketlerden getirtilen menba suları da meraklısına ulaştırılırmış.

19. yüzyılda İstanbul’a gelen Fransız gezgin Gerard De Nerval geziden sonra yazdığı eserde İstanbul’la ilgili şöyle der: “Bu memlekette alkollü içkiler açıkça satılmadığı için tuhaf bir endüstri kurulmuş. Ölçerek, bardak ile su satım endüstrisi.
Bu tuhaf su evlerinde uzun uzun tezgahlar var ve bu tezgahların üzeri de çeşit çeşit şişelerle dolu. Her şişede az çok aranan bir su var.” Evet, İstanbul suya meraklı insanların yaşadığı bir şehirdi. Çeşitli markaların suları çeşitli fiyatlardan alıcı bulurdu. Kimisinin bardağı 5 para, kimisinin de 10 paraydı.

Talçina

Kuru domatesleri yıkayıp tencereye koyun. Üzerini tamamen kapatacak kadar sıcak su ekleyip kısık ateşte iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Suyunu iyice çeken domatesleri suyuyla birlikte ezip püre haline getirdikten sonra tuz serpiştirin. (Püre haline getirme işini mutfak robotunda da yapabilirsiniz.)
Sıvıyağ ve kırmızı toz biberi küçük bir tavaya koyup 2-3 dakika kadar pişirin. Sonra da bu kırmızı biberli sosu ezilmiş domateslerin üzerine aktarıp karıştırdıktan sonra servis tabağına alın. Üzerine sarmısaklı süzme yoğurdu gezdirdikten sonra soğuk olarak servise sunun.

Malzeme listesi

- 20-25 adet kurutulmuş domates
- 2 çay kaşığı tuz
Üzeri için;
- 4 yemek kaşığı sıvıyağ
- 4 çay kaşığı toz kırmızı biber
- 2 su bardağı süzme yoğurt 
- 3-4 diş sarmısak (dövülmüş)

8 kişilik         
Haz›rlama süresi: 15 dakika
Pişirme süresi: 20 dakika

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI