İstanbul’un fethini kalem yaptı dünya vitrinine de çıkaracak

Hürriyet Haber
27 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 09:59

Kalemlerden 1453, adedi 925 ayar gümüşten üretildi. Pistonlu dolmakalem olarak tasarlanan 1000 adedi 2 bin 700 Euro, roller ball olarak tasarlanan 453 adedi de 2 bin 500 Euro’dan satışa sunuldu. 29 adet kalem, pembe altından üretildi. Bunların fiyatı 18-19 bin Euro arasında değişiyor. İstanbul’un fetih ayına ithafen sadece 5 adet üretilen pistonlu dolmakalemlerin satış fiyatı ise 26 bin Euro olarak belirlendi.

LÜKS saat ve kalem markalarından Arte Gioia ile ünlü İtalyan kalem üreticisi Omas, tüm dünyada satışa sunulacak, “1453 İstanbul’un Fethi” isimli seriyle 1453 kalem üretti. Arte Gioia Genel Müdürü Murat Ünal, “Lüks saat ve kalem pazarında yüzde 30’luk paya ulaştık” dedi. Saatlerin ve kalemlerin müvecherler kadar değerli olduğunu belirten Murat Ünal, şöyle konuştu: “Omas el işçiliğini modern teknolojiyle birleştirerek bu kalemleri üretti. Arte Gioia olarak Türk tarihinin önemli kilometre taşlarından İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmed anısına bir koleksiyonumuz olsun istedik ve Omas’la işbirliği yaparak bu koleksiyonu ortaya çıkardık. Bu tür çalışmalarla koleksiyoncular tarafından büyük ilgi görüyoruz. Lüks saat ve kalem pazarı büyüyor. Bu alanda yüzde 30’luk paya ulaştık.”

Her parça bir sanat eseri
Sektörün son dönemlerde hızla büyüdüğüne işaret eden Omas Satış ve Pazarlama Müdürü Luca Baglione, şu bilgileri verdi: “Omas kalemlerinin güzelliği fenolik reçine, ahşap, titanyum, altın ve selüloid gibi ve işlenmesi zor doğal hammaddelerin kullanımından geliyor. Örneğin, selüloid malzemesi kullanıldığında tek bir dolma kalemin yapılması 100 günden fazla sürüyor. 1932’de başlatılan limitli üretim koleksiyonlarını önemli tarihî ve kültürel olaylara ithaf etmek bir Omas geleneğidir. Her limitli üretim serisi bir zanaatkarlık başyapıtıdır. Limitli üretim serilerindeki her parça, benzersiz bir sanat eseri olduğunu gösteren bir numara taşır.”

Özel kalemlerin hazırlık süresinin 2 yılı bulduğunu anlatan Luca Baglione, “Kapak kısmı fetih sırasında önemli rol oynayan Osmanlı toplarından esinlenerek tasarlandı. Kalemin gövdesini ise, Fatih Sultan Mehmed’in atının üstünde İstanbul’u işaret ettiği sülieti ile eski bir İstanbul sülietinin kabartma madalyonları iki ayrı yanda yer alıyor. Kapağı Sultan’ın tuğrası süslerken, 18 ayar altın ucuna ise İstanbul’un diğer bir önemli simgelerinden olan ve ‘Tanrısal Bilgelik’ anlamına gelen Ayasofya’nın kubbesi resmedildi. Tüm dünyada satışa sunulacak kalemler, üç koleksiyon halinde satışa sunulmaya başlandı” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı