İstanbul’u 20 milyona çıkarmak yerine Anadolu’da marka şehirler yaratacağız

Sadi ÖZDEMİR
14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul ve ‘iki yeni kent’ projelerini doğru bulmadıklarını söyledi. Oran, “O projelerle İstanbul’un nüfusu 20 milyona çıkar. Biz tersine göçü düşünüyoruz ve Anadolu’da marka şehirler yaratacağız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP’nin ekonomi politikalarının, AK Parti’nin ekonomi politikalarına göre 180 derece farklı olduğunu söyledi. Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul ve İstanbul’a yakın ‘iki yeni kent’ projelerinin de rantçı anlayışın ürünü olduğunu savunarak, “Kamuoyunda yanlış bir algı da oluştu. Kanal İstanbul DSP’nin pojesiydi, CHP’nin böyle bir projesi hiç olmadı. Biz bu projeyi hiç doğru bulmadık. Çok kaynak gerektiriyor ve fizibilitesi yapılmamış. Deprem riski var, uluslararası taşımacılık ve anlaşmalarla igili srunlar çıkarıyor. Ormanı, eko-sosyal dengeyi bozacak” dedi.
Anadolu’da marka şehirler
Umut Oran, Başbakan’ın bu projeleriyle İstanbul’un nüfusunun 20 milyona çıkacağını bunun olumlu bir sonuç olamayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Oysa biz tersine göçü düşünüyoruz ve Anadolu’da marka şehirler yanatacağız. Öncelik üreten ekonomi, bölgesel kalkınma ve istihdamı artırmak olmalı. Önceliğiniz Anadolu değilse İstanbul’da kanal açarsınız. Başbakan’ın gözünde İstanbul var, rant var. Hemen projeyi yapmak için ‘bir işadamı buldum bile’ dedi. Ağaoğlu da talip olmuş.”
Bizim farkımız ne
Oran, ekonomi politikaları açısından CHP’nin AK Parti’den farkını da şöyle özetledi: “Temel farkımız; üreterek kalkınan bir Türkiye istiyoruz. Türkiye üretmeli ve bu yönde hayal kurmalı. Eskiden Anadolu’da herkes fabrika yapma hayali kurardı. Şimdi kimsede böyle bir hayal kalmadı. AK Parti toprağı rant olarak görüyor, biz ise fabrika olarak üretim olarak görüyoruz. Onlar meseleye ‘al-sat’ bakıyorlar biz ‘yap-sat’ olarak bakıyoruz. Onların sermayeye bakışı sıcak para ya da yeşil sermaye biz ise bir bütün olarak görüyoruz. Yeşil denince aklımıza sadece çevreye duyarlı sermaye geliyor.”
Belediye başkanı gibi
Başbakan Recep Tayyip Erdğan’ı “İstanbul Belediye Başkanlığı kimliğinden sıyrılamamakla” eleştiren Umut Oran, şunları dile getirdi: “Sürekli olarak İstanbul’da bir karış toprağı ‘nasıl satarım’ derdinde. Okulları kapatıp TOKİ’ye alışveriş merkezi ‘nasıl yaptırırım’ diye bakıyor. Biz ise ‘her fabrika bir kaledir’ anlayışıyla bakıyoruz. Konya, buğday ithal ediyor. Karaman kuzu koyun ithal ediyor. Karaman’ın koyunu meşhur ama kalmamış. Diyarbakır’a gittik fabrika hayal ettik ama kendisi orada hapishane hayal ediyor. Bu bakımdan ciddi bakış açısı farklılığımız var.”
TİM’i de kullandılar
Umut Oran, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracat için yaptırdığı “2023 Türkiye İhracat Stratejisi” çalışmasının da hükümet tarafından kullanıldığını savunarak, şunları söyledi: “Hükümet TİM’i de kullandı, siyasete alet etti. Bunu da ‘kopyala kes’ mantığıyla yaptı. Çünkü AK Parti’nin dış ticaretle ilgili de bir vizyonu yok. TİM’in ihracat hedefi 545 milyar dolar ama onu bile iyi okumamışlar ve ‘500 milyar dolar’ dediler.”

Yoksulluk ve borç arttı cari açık rekorlar kırıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, hükümetin ekonomik performansıyla ilgili olarak şöyle konuştu:
12 milyon 715 bin kayıtlı yoksul var. 10 milyon da yeşil kartlı. Ciddi şekilde yoksulluk ve yeşil kartlı sayısı artmış.
Türk-İş rakamlarına göre 6.6 milyon kişi açlık sınırında. 46 milyon da yoksulluk sınırında.
Vatandaşın borcu 9 yılda 3.4 milyar liradan 146 milyar liraya çıkmış. Kredi kartı ödeyemeyenlerin sayısı 34 binlerden 1.5 milyona ulaşmış.
Çiftçiler perişan. Genel borç stoku da ortada. İç, dış, kamu hepsi ikiye katlanmış durumda.
35 milyar dolarlık özelleştirme gelirine rağmen borcumuz azalmamış.

Sanayi stratejimizi TOBB’da açıklayacağız

CHP’nin iktidara gelir gelmez uygulayacağı acil ekonomik önlemlerin belli olduğunu ve ilk 100 gün içinde neler yapcaklarını belirlediklerini söyleyen Umut Oran, şöyle konuştu: “Vergi reformu, kayıt dışıyla mücadele, işsizlik ve istihdam politikalarında ilk 100 günde ne yapacağımızı biliyoruz. Gölge kabine gibi düşünün; her bakanlık ilk 100 günlük eylem planını hazırladı. Acil ne yapılacak, hangi hedeflere odaklanacak belli. Pazartesi de sanayi stratejimizi TOBB Genel Kurulu’nda açıklayacağız.
54 sanayi sektörünü inceledik.”

Büyümede ayağımızı yerden kesecek bir başarı görünmüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Bizim ekonomik bakış açımızla şu anda uygulanan arasında 180 derece fark var” dedi ve hükümetin ekonomik büyüme performansının iyi olmadığını savundu. Oran, şu yorumu yaptı: “Cumhuriyetin ilanından beri yıllık ortalama büyüme yüzde 4.5-5. 2002-2010 arası 4.3. Demek ki öyle ekstra bir başarı yok. Darbelere savaşlara rağmen yılda ortalama yüzde 4.5 büyüyen bir ülke bu hükümet döneminde daha az büyümüş. Bugünkü büyüme öyle ayağımızı yerden kesecek bir büyüme değil. 16’ncı büyük ekonomiyiz diyorlar ki, aslında 17’nci ekonomiyiz. 1987’de 14’üncü, 1999’da da 16’ncı sıradaydık. İşsizlikle ilgili kronik sorun devam ediyor. İşsizliği görüyorlar ama bir çözüm üretmiyorlar.”

Siirt’te arkadaşına zorla yatırım yaptırdı devlet gidip el koydu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, hükümetin Doğu ve Güneydoğu için de yetersiz kaldığını ileri sürdü. Oran, şunları söyledi: “Hükümet birilerinin siparişiyle çiftçiyi ve tarımı imha etmiş durumda. Yunanistan’dan pamuk, ABD’den mısır, Kanada’dan mercimek, Şili’den sığır, Bulgaristan’dan koyun ithal ediyoruz. Tarımda cumhuriyet tarihinin en kötü yıllık büyümesi olmuş. Yüzde 1.4’te kalmış. Biz DAP, KOP ve GAP’ı bitireceğiz. Bölgeler dengeli gelişmeli. Doğu ve Güneyodu’ya 9.5’lik büyüme hedefini onun için belirledik. Sayın Başbakan Siirt’ten vekil ve 9 senede 27 kere Siirt’e gitmiş. Eşi de Siirtli. Bir işadamı arkadaşına (Ethem Sancak’ı kastediyor) orada zorla yatırım yaptırdı ama sonra devlet el koymak zorunda kaldı. Siirt ile Düzce, Afyon, Uşak’a aynı teşviki verirseniz kim gider oraya. Ya da ‘gidin memleketinize yatırım yapın’ demekle olur mu? Şu anda işleyen teşvikte Siirt ile Sinop, Kastamonu, Çankırı aynı teşviki alıyor. Kim gider Siirt’e?”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı