Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul tarihine ‘yasal’ koruma

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Hükümet, başta İstanbul’daki Süleymaniye, Eminönü ve Balat gibi tarihi yerler olmak üzere ‘otopark mafyası, garaj mafyası ve tinercilerin’ elinde olan bazı tarihi ve kültürel alanları kurtarmak amacıyla yasa tasarısı hazırladı. Bu mekanlar belediyeler eliyle gerçek ve tüzel kişilere kiralanacak.

  TBMM Milli Eğitim ve Gençlik Komisyonu, dün belediyelere, eskiyen ve özelliğini kaybetmiş kent bölgelerinin, kentin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilmesi amacıyla kamulaştırma ve 49 yıllığına kiralanmasını öngören yasa tasarısını ele aldı.

  CHP’li Berhan Şimşek, tasarıyla ‘örtülü imar affı’ getirildiğini savundu. Şimşek, ‘Gecekondular, kaçak yapılaşmalar ve arazi işgalleri de yasa kapsamına alınıyor. Bu bir örtülü aftır. Bu tasarıyla belediyelere hiçbir sınırlama getirilmiyor. Bu tasarı suistimale açıktır’ dedi.

  Başbakanlık tarafından hazırlanan tasarıyı Komisyon’da savunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen ise Türkiye’de gecekondulaşmanın artık yeni bir mahiyet kazandığını belirtti. İsen, göçle gelenlerin eskiden varoşlarda yaşadıklarını şimdi şehir merkezlerindeki eski binaları işgal ettiklerini bildirdi.

  Gözde mekanlara artık girilmeye korkulduğunu vurgulayan İsen, buna İstanbul’daki Eminönü, Süleymaniye ve Balat’ı örnek gösterdi. İsen, bu yerlerin turizm bölgesi de ilan edilebileceğini ancak bunda da bütçe ile ilgili sorunları olduğunu bildirdi.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı