Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İstanbul suya 2014'de kavuşacak

  Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)
  04 Ekim 2011 - 12:09Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 12:09

  İSTANBUL’a Sakarya’nın Kocaali İlçesi’nin Ortaköy Beldesi’nden su götürmek için 2001 yılında başlatılan Büyük Melen Projesinin hayata geçmesinin ardından, Ortaköy’de kurulacak barajdan su alınmasını için 2 yıl önce başlayan ikinci hat çalışmaları sürüyor.

  Toplam uzunluğu 130 kilometre olan 50 ve 80 kilometrelik iki ayrı etap halinde olacak 2’nci hat tamamlandığında İstanbul’un su ihtiyacının 3’de 2’sinin karşılanacağı belirtildi.

  Kocaali İlçesi’nin Ortaköy mevkiinde bulunan Melen suyunu İstanbul’a götürmek için hazırlanan ’Melen Suyu İçme Suyu Projesi’ kapsamında Melen Deresi üzerinde kurulacak barajda toplanacak suyun 130 kilometrelik hat döşenerek İstanbul Darlık Barajına taşınması hedefleniyor

  Yaklaşık 2 yıl önce iki bölüm olarak yapımına başlanan Melen Projesi 2’nci etap isale hattının Kandıra Ağva arasındaki 50 kilometrelik bölümü tamamlandı. Kandıra Melen arasındaki 80 kilometrelik hatta ise çalışmalar sürüyor. İhaleyi alan firma, Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 3 ayrı taşeronla sürdürdüğü çalışmada 80 kilometrelik hattın yüzde 5’lik bölümünü tamamladı. Firmanın proje sorumlusu Makine Mühendisi Serkan Kalyoncu, Melen Deresi üzerinde kurulacak barajdan İstanbul’a su götürülmesinin amaçlandığını söyledi

  3 YILDA TAMAMLANACAK

  Kalyoncu, projenin 3 yıl içerisinde tamamlanacağını belirterek "Çalışmalarınızı 100’ün üzerinde işçi ile sürdürüyoruz. 6 vinç ve iş makinaları ile yaptığımız çalışmalar 3 yıl içerisinde tamamlanacak. Tamamlandığında ise Ortaköy’de kurulacak olan barajdan alınacak su Darlık Barajına aktarılacak" dedi.

  Melen Projesi 2’nci etap isale hattında her biri 24 ton olan 3 binlik borular döşeniyor. İSKİ tarafından gönderilen her biri 12 metre uzunluğundaki borular özel olarak imal ediliyor.

  Sakarya’dan Melen Deresi’nden İstanbul’a su götürme çalışması 2001 yılında başladı ve ilk hattı 20 Ekim 2007 yılında tamamlandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı