İstanbul, Paris’in rakibi

Hürriyet Haber
14 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mart 1998 - 00:01

Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde, ‘‘Dünya Başkentlerinde Moda’’ ekinde İstanbul'u, Paris, Londra ve New York'un yanısıra dünyanın önemli moda başkentleri arasında saydı. Le Monde, müthiş bir dinamizmin yaşandığı bu kentlerde şık siluetlerin tutuculuğa ve köktenciliğe meydan okuduğunu belirterek İstanbul için ‘‘Uluslararası lüksün yeni Altın Boynuzu’’ tanımlamasını yaptı.

İstanbul, dünyanın en tanınmış moda merkezlerinden biri kabul ediliyor. Fransız Le Monde Gazetesi, Türklerin dünya modasına yön verdiklerine yazdı. Kıbrıslı Türk modacı Hüseyin Çağlayan'ın ‘‘Bebek’’, John Galliano'nun ‘‘Sultanahmet’’, Rıfat Özbek'in ise ‘‘Beylerbeyi’’ adlarındaki kreasyonlarına yer veren gazete, İstanbul'un en gözde modacısının Bahar Korçan'ın olduğunu kaydetti. Le Monde, Rıfat Özbek'ın Londra podyumlarında, Dice Kayek'in Paris'te boy gösterdiğini, Bahar Korçan'ın ise İstanbul'da kalmayı tercih ettiğini belirtti ve şu satırlara yer verdi:

‘‘Türkiye'nin Avrupa'ya en fazla giysi ihraç eden ikinci ülke konumunda olması, Korçan'ın neden ülkesinde kalmayı tercih ettiğini açıklıyor. Bu ülkenin Avrupa'ya ihracatı 1996 yılında 580 trilyon liraydı’’.

Korçan'ın Anadolu'nun renklerinden esinlendiğini, kreasyonlarında otantik kumaşlar kullandığını belirten Le Monde, genç modacının İstanbul sosyetesinin önde gelen isimlerinin yanı sıra, Tarkan gibi pop starlarını da giydirdiğini yazdı.

Le Monde'a göre, 2000 yıllık tarihi olan İstanbul, aslında her dönemde ‘‘moda’’ olan bir kent. Sadece geçen ocak ayında 200 bin kişinin ziyaret ettiği Akmerkez, Nişantaşı gibi semtlerin şık butikleri, Beyoğlu'nun kafe ve barları, İstanbul'un Avrupa'nın bir parçası olduğunun kanıtı. Buna rağmen Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye kapılarını kapatmakta ısrarlı olduğunu belirten Le Monde, modayı izleyen İslamcı kadınların da ‘‘Tanrı sevgisi, dişiliğe engel değil’’ savunmasını yaptıklarını yazdı.

Le Monde Gazetesi'nin moda ekinde İstanbul'un dünya modasına yön veren Paris, New York, Milano gibi ünlü kentlerden biri olduğu belirtildi. Türk asıllı modacılar Dice Kayek'in Paris'te, Rıfat Özbek'in Londra'da dünya modasına yön verdiğini belirten Le Monde, İstanbul'da yaşayan Bahar Korçan'ın uluslararası düzeyde bir modacı olduğunu vurguladı. Bahar Korçan, Anadolu'nun zengin kültüründen esinleniyor ve evrensel ürünler ortaya koyuyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı