Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul öncesi 13 yarışta kimler damalı bayrağı gördü

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda Türkiye Grand Prix’sine gelene kadar oldukça çekişmeli ve heyecanlı yarışlar koşuldu. Renault ile tarihin en genç şampiyon olan pilotu unvanını ele geçiren Fernando Alonso yeni sezona da oldukça hızlı bir başlangıç yaptı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Ancak sezonun ilerleyen bölümlerinde Formula 1’in tek yaşayan efsanesi olarak adlandırılan Michael Schumacher eski günlerine geri dönerek şampiyonluk mücadelesine ortak oldu. Bu nedenle Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix’sinde büyük bir çekişmenin yaşanması bekleniyor. Bakalım bu savaşın galibi Türkiye’de kim olacak ?

BAHREYN GP 12 MART:

Sezonun açılış yarışı olan Bahreyn GP’sini Renault’un şampiyon pilotu Fernando Alonso ilk sırada tamamladı. Kötü bir sezon geçiren Ferrari pilotu Michael Schumacher ikinci olarak sezona iyi bir başlangıç yaptı.

MALEZYA GP 19 MART:

Renault bu kez İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella ile gülen taraf oldu. Fernando Alonso yarışı takım arkadaşının ardından ikinci sırada tamamlarken, Honda pilotu Jenson Button üçüncü olarak takımını podyuma taşıdı.

AVUSTRALYA GP 2 NİSAN:

Fernando Alonso, Renault Takımı’na sezonun üçüncü zaferini kazandırırken, McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen ikinci sırada yer aldı. Toyota pilotu Ralf Schumacher ise üçüncü olarak podyuma çıktı.

SAN MARINO GP 23 NİSAN:

Beklenen oldu ve Ferrari pilotu Michael Schumacher uzun bir aradan sonra kariyerine yeni bir Formula 1 zaferini daha ekledi. Renault Takımı’nın şampiyon pilotu Fernando Alonso ikinci olarak yine podyumdan inmedi.

AVRUPA GP 7 MAYIS:

Michael Schumacher’in bir önceki yarışta elde ettiği zaferi Avrupa GP’si galibiyeti takip etti. Alman pilot böylelikle arka arkaya ikinci zaferini elde etti. Fernando Alonso ise takibi bırakmadı ve ikinci sırada finiş gördü.

İSPANYA GP 14 MAYIS:

Fernando Alonso bu kez Michael Schumacher’i geçerek kendi ülkesinde podyumun en üstüne adını yazdırdı. Michael Schumacher ise ikinci sırada finiş gördü. Renault pilotu Fisichella yarışı üçüncü sırada tamamladı.

MONAKO GP 28 MAYIS:

Sıralama turlarında en iyi zamanı yapan Schumacher kural ihlali yaptığı için FIA tarafından yarışa son sıradan başlatıldı. Fernando Alonso böylelikle kariyerinin kolay galibiyetlerinden birini elde etmiş oldu.

İNGİLTERE GP 11 HAZİRAN:

Fernando Alonso, İngiltere Grand Prix’sinde Michael Schumacher’i bir kez daha geride bırakmayı başardı. McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen ise İngiltere’de üçüncü olarak podyuma çıkmayı başardı.

KANADA GP 25 HAZİRAN:

Fernando Alonso bir yarışı daha kazanarak şampiyonluktaki en önemli rakibi Michael Schumacher ile arasındaki puan farkını açmaya devam etti. Schumacher ise son turda gelen ikinciliğe sevinmek zorunda kaldı.

AMERİKA GP 2 TEMMUZ:

Sezonun ilk dublesi ve Ferrari’nin geri dönüş hikayesi Amerika GP’sinde geldi. Michael Schumacher yarışı kazanırken, çaylak pilot Felipe Massa ise ikinci sırada finiş gördü. Alonso ise beşincilikle yetindi.

FRANSA GP 16 TEMMUZ:

Renault’nun evinde yapılan yarışta İspanyol pilot Fernando Alonso pit-stop taktiği ile Ferrari’nin dublesini engellemeyi başardı ancak yarışı Michael Schumacher’in kazanmasına engel olamadı.

ALMANYA GP 30 TEMMUZ:

Almanya Grand Prix’si sezonun en önemli yarışlarından biri. Çünkü Almanlar dünyanın en iyi Formula 1 pilotu olarak adlandırılan Michael Schumacher’e her zaman çok güveniyor. Schumacher onların güvenini bu kez haksız çıkarmadı.

MACARİSTAN GP 6 AĞUSTOS:

Sezonun değil belki de Formula 1 tarihinin en ilginç yarışlarından biri oldu. Şampiyonluk mücadelesi veren Alonso ve Schumacher bu yarıştan başarısız olarak ayrılırken, Honda pilotu Jenson Button ilk zaferini kazandı.

Türkiye’den sonra 4 yarış daha var

İTALYA GP 10 EYLÜL

Ferrari kendi evinde geçtiğimiz yıl varlık gösterememişti. Takımın bu yıl neler yapacağı bu nedenle merak konusu. Geçtiğimiz yıl yarışı McLaren Mercedes pilotu Juan Pablo Montoya ilk sırada tamamlamıştı.

ÇİN GP 1 EKİM:

Formula 1 artık sezonun kalan yarışlarında Avrupa’da olmayacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışı Renault pilotu Fernando Alonso kazanmıştı. McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen ise ikinci sırada finiş görmüştü.

JAPONYA GP 8 EKİM:

Japonya GP’sinde geçtiğimiz yıl Kimi Raikkonen adını ilk sıraya yazdırmıştı. Renault’un İtalyan pilotu Giancarlo Fisichella ikinci olurken, genç şampiyon Fernando Alonso ise üçüncülük sırasında yer almıştı.

BREZİLYA GP 22 EKİM:

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezon Brezilya GP’si ile sona erecek. Bakalım tarihin en genç şampiyonu Fernando Alonso ikinci kez mi gülecek, yoksa Michael Schumacher sekizinci kez şampiyon mu olacak?

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler