Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İstanbul Olimpiyatları için “wushu” lobisi

Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, İstanbul'da olimpiyat oyunları düzenlenmesi için çaba harcayan Türkiye'nin lobi faaliyetlerine, wushu branşının önemli katkılar sağlayabileceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Abdurrahman Akyüz, Dünya Wushu Federasyonu (IWUF) Başkanı Yu Zaiqing'in aynı zamanda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Vekili olduğunu hatırlatarak, “Wushu branşına yapılan yatırım Türkiye için kazançtır. Sayın Yu Zaiqing, Türkiye'nin yaptığı etkinlikleri yakından takip ediyor. Wushu konusunda devlet büyüklerimizden gerekli desteğin artarak devam etmesini istiyoruz. Bize verilen her destek başarılı organizasyonları gerçekleştirmemiz demektir. Bu da 2020 olimpiyatlarının Türkiye'de yapılmasına büyük katkı verecektir” dedi.

Pekin üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve federasyonlarının yaptığı anlaşma çerçevesinde öğrenci transferini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Akyüz, ayrıca Çin Wushu Federasyonu ile de bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Akyüz, “Yaptığımız bu anlaşmayla, milli sporcularımız ve onların sporcuları karşılıklı olarak ikili kamp yapma imkanına kavuştu. Yani wushu sporunu Çinli antrenörler eşliğinde vatanında öğrenme imkanına sahip olduk. Şimdi de antrenörlerimizi oraya eğitime göndereceğiz” diye konuştu.

Wushu sporunun 5 bin yıllık geçmişe sahip olduğuna işaret eden Akyüz, “Wushu dünyada 146 federasyonca temsil ediliyor. Ankara'da 5-15 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 11. Dünya Wushu Şampiyonasına yaklaşık bin sporcu katıldı. Bizim için de 2011 yılında gerçekleştirdiğimiz en önemli organizasyonumuzdu. Bu sporda Türkiye'ye ilk altın madalyasını kazandırdık” ifadesini kullandı.

Akyüz, wushu branşının 2006 yılından bu yana müstakil federasyon olarak yoluna hızlı bir şekilde devam ettiğini ve 25 bin civarında lisanslı sporcuya sahip bulunduklarını söyledi. Bölgelerde Çinli antrenörlerin eşliğinde wushu eğitimi vermek için çalışmalarının devam ettiğine dikkati çeken Akyüz, bunun için de il spor müdürlükleri ve belediyelerle görüşmelerin sürdürüldüğünü dile getirdi.

Akyüz, Sakarya Üniversitesi'nde wushu sporunun teorik ve pratik olarak okutulduğunu da belirterek, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sivas, Konya, Malatya, İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Muş ve Diyarbakır'daki üniversitelerde de ders olarak okutulması için girişimlerde bulunduklarını kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler