Eğitim Haberleri

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü: Geri adım yok

  Gülseven ÖZKAN
  03.09.2013 - 10:04 | Son Güncelleme:

  İstanbul Acıbadem’deki 100 yıllık Özdemiroğlu Ortaokulu’nun imam hatibe dönüştürülmesi velilerin tepkisini çekti. 10 bin imza toplayan veliler, bugün topladıkları imzaları Kadıköy Merkez Postanesi’nden TBMM, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık yetkililerine gönderecek. Ayrıca, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edecekler. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise, bölgede ihtiyaç olduğu için okulun imam hatibe dönüştürüldüğünü ve asla geri adım atılmayacağını söyledi.

  İstanbul Kadıköy İlçesi Acıbadem semtinde 100 yıldır eğitim veren Özdemiroğlu İlköğretim Okulu 2012-2013 eğitim öğretim yılında ortaokula, 2013 Mayıs ayında ise imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Kararın Valilik tarafından onaylanmasının ardından, okulun imam hatipe dönüştürülmesine tepki gösteren mahalle sakinleri ağustos ayında 2 eylem yaptı. Acıbadem ve Yeldeğirmeni Dayanışması’nın organize ettiği eylemlerin ilki 1 Ağustos’ta, ikincisi de 17 Ağustos’ta okulun önünde düzenlendi. Okul, imam hatibe dönüştürülürken fikirlerinin alınmadığını belirten mahalleliler, 1,5 ay önce bir imza kampanyası başlattı. Bugüne kadar 10 bin imza toplandı. Acıbadem ve Yeldeğirmeni Dayanışmaları adını verdikleri gönüllülerden oluşan mahalle sakinleri topladıkları 10 bin imzayı bugün Kadıköy Merkez Postanesi’nden TBMM, Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlığa gönderecek. Ayrıca Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edecekler.

  Karar iptal edilene kadar eyleme devam

  Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Acıbadem Dayanışması gönüllüsü Mete Yalçın, “Kız okulu olarak açılan 100 yıllık okulun imam hatibe dönüştürülmesine karşıyız” dedi. Yalçın, şöyle devam etti:
  “Özdemiroğlu Ortaokulu’nun imam hatip okulu olmasına karşı 10 bin imza toplandı. Mahalle dayanışması olarak bu karara tepki gösteriyoruz. Yaklaşık 1,5 aydır bu yolda çalışmalar yürütüyoruz, eylemler yapıyoruz. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklaması sonucunda dönüşüm yapıldı. Kız okulu olarak açılan 100 yıllık okulun imam hatipe dönüştürülmesine karşıyız. Direk geçiş mi yoksa kademeli olarak mı dönüşüm yapılacak henüz belli değil ancak imza sayımız artarak devam ediyor. 10 bine ulaştık. 3 Eylül’de bir eylem yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlığa imzaları göndereceğiz.
  Geri adım atmaya niyetimiz yok, karar geri alınana kadar eylemlere devam edeceğiz.”
  Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, “Kararın alındığı ve okulun imam hatipe dönüştürüldüğü doğrudur. Valilik tarafından uzun süre önce onaylandı. Bu konuda söyleyeceğim fazla bir şey yok” dedi.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü: İmam hatip okuluna ihtiyaç var

  İstanbul İl Milli Müdürü Muammer Yıldız ise kararın kesinlikle uygulanacağını ve geri adım atmanın söz konusu olmadığını belirterek Hürriyet’e şu açıklamaları yaptı:
  “Karar okullarda dönüşüm projesi kapsamında alınmış ve tamamlanmıştır. Herkes demokratik hakkını kullanabilir. Karar okul çevresine, nüfus yoğunluğuna göre alınmıştır. Kadıköy İlçesi öğrenci nüfus yoğunluğu fazla olan bir bölge değil. Bir insan nasıl ki demokratik hakkını kullanıp, itiraz edebiliyorsa devlet de kendi hakkını kullanabilir. İlçede kurulan komisyonlar ihtiyacı belirleyerek, öğrenci yoğunluğuna göre bu kararı vermiştir ve onaylanmıştır. Kadıköy gibi bir bölgede öğrenci yoğunluğundan, okul yetersizliğinden bahsetmek çok da doğru olmayacaktır. Asla geri adım atma gibi bir durum söz konusu değil. Herkes demokratik hakkını kullanabilir, itirazda bulunabilir. Bizim için 1 dilekçe bile önemlidir ancak haklı olmak şartıyla. İmam hatip okuluna bölgede ihtiyaç vardır. Birçok veli bize ulaşarak bu taleplerini zaten dile getiriyor. Onlar da bu ülkenin çocuklarıdır. Bu tarz yaklaşımlar doğru değildir.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı